Samorząd i mieszkańcy Gminy Nowogard ruszyli z ogromną mocą na pomoc obywatelom Ukrainy. W Nowogardzie oficjalnie przebywa już na stałe (wg wydanych numerów pesel) 352 uchodźców i możemy się spodziew kolejnych. Wszystkie osoby chcące włączyć się w akcję pomocy proszę o zapoznanie się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy jak można pomóc oraz jakiej pomocy udziela samorząd.
Już po pierwszych informacjach o napaści Rosji na Ukrainę, burmistrz Nowogardu Robert Czapla zadeklarował pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy postanowią schronić się na terenie naszej gminy.
W dniu 28 lutego, miała miejsce oficjalna konferencja prasowa, podczas której burmistrz poinformował o uruchomieniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej infolinii dla osób zarówno pomocy potrzebujących, jak i chcących jej udzielić. Od samego początku Gmina Nowogard współpracowała z Wojewodą Zachodniopomorskim, który jest głównym koordynatorem działań pomocowych dla uchodźców na naszym terenie. Przygotowane więc zostały ulotki informacyjne w języku polskim i ukraińskim, które zawierały najważniejsze rzeczy: przede wszystkim to, żeby pierwsze swoje kroki uchodźcy z Ukrainy kierowali do utworzonego przez wojewodę punktu recepcyjnego, który działa w Szczecinie przy alei Piastów 40a (ma to związek między innymi z możliwością uzyskania noclegu oraz wyżywienia).

Powołany został przez burmistrza zespół złożony z przedstawicieli jednostek gminnych, którzy wspólnie ustalają program pomocowy tak, aby pomoc była najwydajniejsza i trafiła ona tam, gdzie jest taka potrzeba. Ponadto, aby ułatwić osobom z Ukrainy, które przybywają na teren naszej gminy, burmistrz Robert Czapla powołał na stanowisko pełnomocnika do spraw pomocy uchodźcom Khrystynę Radkovską, młodą Ukrainkę. Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie swoich rodaków, wyjaśniając im, gdzie mogą uzyskać pomoc, w jaki sposób załatwią formalności, czy po prostu tłumaczyć z polskiego na ukraiński i odwrotnie.
Z Pełnomocnikiem można się kontaktować całodobowo pod numerem telefonu 606 539 844.

Wszystkie dotychczasowe działania gminy były koordynowane i przeprowadzane na polecenie Wojewody. Dlatego w ostatnim czasie informowaliśmy Państwa o przygotowaniu 50 tymczasowych miejsc noclegowych, wraz z zabezpieczonym wyżywieniem i sanitariatami w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Bohaterów Warszawy. To miejsce zostało utworzone na podstawie umowy z Wojewodą i przeznaczone do jego dyspozycji na wypadek alarmowy – nagłego przybycia dużego transportu z uchodźcami i potrzeby ich rozlokowania na kilka dni. Alarm taki miał miejsce na początku marca i stąd działania gminy, aby jak najszybciej takie miejsce było gotowe na przyjęcie ludzi, jednak nie było takiej potrzeby, aby skierować uchodźców do nas i miejsca te pozostają w rezerwie.
Przy organizacji tego miejsca bardzo pomogli dyrektorzy szkół, którzy również spotkali się z burmistrzem oraz wszystkimi osobami, które koordynują pomoc uchodźcom ukraińskim, aby podjąć decyzje, które pomogą nieść pomoc, ale i nie będą paraliżować pracy szkół. Podjęto więc wspólnie decyzję, aby sale gimnastyczne Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 2 były tymi miejscami, gdzie w razie alarmu ogłoszonego przez Wojewodę i skierowaniu przez niego do gminy Nowogard uchodźców, zostaną przygotowane miejsca noclegowe dla łącznie 50 osób w ciągu 1-2 godzin (złożone i zabezpieczone są na ten cel łóżka oraz pościel).  W ten sposób też obie szkoły nie będą sparaliżowane i mogą się tam na salach gimnastycznych nadal odbywać zajęcia lekcyjne.
Przygotowane miejsca są do dyspozycji Wojewody i tylko w przypadku skierowania przez niego uchodźców do Nowogardu, na miejsce tymczasowego pobytu, zacznie ono w pełni funkcjonować w obu szkołach.

Na dziś oficjalnie zarejestrowanych w Gminie Nowogard jest 352 uchodźców z Ukrainy, którzy rozlokowani są u swoich rodzin oraz na prywatnych kwaterach. Dla nich to Biblioteka Miejska, jak i Nowogardzki Dom Kultury przygotowały propozycje zajęć.
W Bibliotece odbywają się zajęcia edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy. Prowadzone sa m.in.: zajecia integracyjno - edukacyjne (codziennie o godzinie 12.00), poranki malucha - we wtorki o 11.00 (dla mamy z dziećmi do lat 3) oraz szachy (czwartki o godzinie 16.00). Podczas tych zajęć dorośli mogą poznać podstawy języka polskiego oraz topografię miasta, a dzieci biorą udział w zajęciach czytelniczych i zabawach. Oprócz zajęć biblioteka prowadzi również zbiórkę odzieży i przedmiotów użytku codziennego.
Dom Kultury zaś, w związku ze zwiększającą się z dnia na dzień liczbą uchodźców z Ukrainy w naszym mieście i gminie, w ramach akcji pomocowej zaprasza naszych ukraińskich sąsiadów do zapisywania się na bezpłatne zajęcia w NDK, które skierowane są do wszystkich grup wiekowych i obejmuje udział w pracowniach i zespołach, które działają w nowogardzkiej placówce.
Ponadto organizowane są koncerty, aby i w ten sposób wspomóc naszych słowiańskich braci.

Gmina koordynuje wszelkie działania na swym terenie w porozumieniu z Wojewodą, który jest przedstawicielem Rządu RP na tym terenie. Ponieważ procedury rządowe, związane z niesieniem pomocy, zmieniają się nawet kilka razy w ciągu jednego dnia, staramy się z nimi na bieżąco zapoznawać i jak najszybciej o nich Państwa informować. Jako gmina na zmiany nie mamy żadnego wpływu, ale podejmujemy z naszej strony wszelkie działania, aby pomoc trafiła jak najszybciej tam, gdzie jest taka potrzeba.
Dlatego też podejmujemy kroki, aby rozdysponować pomoc rządową w postaci dopłaty 40 zł do osoby za dobę dla tych, którzy przyjęli uchodźców u siebie.
W najbliższym czasie trafią do Państwa druki rządowe i rozpoczną się przewidziane specustawą procedury. Wszelkie informacje będą ukazywać się na bieżąco na naszych stronach.

Za dotychczasowe zaangażowanie w niesienie pomocy wszystkim mieszkańcom gminy Nowogard serdecznie dziękujemy, bo jak mówi pewne przysłowie: „Kto ratuje choć jedno życie, świat cały ratuje”.

Piotr Suchy