2022 02 24 wpustOkres wiosenny to czas wzmożonych opadów deszczu. Zdarzają się wówczas sytuacje, że kanalizacja burzowa nie radzi sobie z tak dużą ilością wody. W czasie bardzo intensywnych opadów atmosferycznych następuje zalewanie studzienek kanalizacyjnych, ponieważ nie mają one możliwości odbioru nadmiernej ilości deszczówki. Do tego dochodzi często słaba chłonność terenu na wybetonowanych osiedlach i rezultat jest oczywisty – chodzimy po zalanych wodą chodnikach oraz  jeździmy po zmienionych w strumienie ulicach.
W trakcie normalnej eksploatacji kanalizacji deszczowej ulega ona stopniowemu zamulaniu przez spływające z dachów i placów osady w postaci np. piasku. Zwłaszcza po zimie, gdzie cały piach z posypywanych ulic zalega w kanałach, sieć nie jest wystarczająco drożna, aby przyjąć dużą ilość napływającej wody. Nieoczyszczone osadniki wpustów deszczowych i kratek oraz same rurociągi stają się wtedy częściowo lub całkowicie niedrożne. Często przyczyną uszkodzeń i niedrożności rur są również chętnie wrastające tam korzenie.
Wiosna za pasem, zatem pracownicy Urzędu Miejskiego na polecenie Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli przeprowadzili wizję w terenie, celem oceny stanu wpustów ulicznych dróg gminnych. Zanieczyszczone wpusty są już sukcesywnie przywracane do pełnej sprawności.
Jeżeli zaobserwujecie Państwo po opadach (lub w trakcie) deszczu powstające rozlewiska lub widzicie zarośnięte, zapchane czy niedrożne wpusty uliczne na terenie miasta prosimy o zgłaszanie tego problemu do Wydziału Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska do Agnieszki Warkalewicz tel. 913926242, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Agnieszka Warkalewicz