filmowe poranki

a1W poniedziałek, 8 kwietnia br. burmistrz Robert Czapla podpisał umowy z organizacjami pozarządowymi, przyznając – zgodnie z propozycjami Komisji oceniającej wnioski, dotacje na działalność statutową organizacji na terenie Gminy Nowogard.

Po przywitaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych burmistrz przypomniał, że co roku czynione są starania o zwiększanie puli środków na potrzeby ich działalności, ponieważ efektywnie wykorzystują one przyznane środki z korzyścią dla mieszkańców gminy.
- Chciałbym podziękować wszystkim organizacjom za działania, które podejmujecie - są one widoczne w różnych obszarach życia naszej gminy, jak choćby zakończona w niedzielę, jedna z największych w Polsce imprez tanecznych – powiedział burmistrz.

Na dotacje dla organizacji w tym roku przeznaczono 650 tysięcy złotych. Było to więcej o 36.800 zł niż w roku ubiegłym. Przyznano dofinansowania 33 ofertom, złożonym przez 24 organizacje pozarządowe na łączną kwotę 616.000 złotych.

Istniejące od 2007 roku Nowogardzkie Forum Organizacji Pozarządowych (NFOP), które aktualnie skupia 29 przedstawicieli organizacji z terenu Gminy Nowogard, otrzymało na swoje działania 40.000 złotych. Umowa z NFOP podpisana została w marcu br.
Dotacje przyznano organizacjom działającym na terenie Gminy Nowogard w 8 obszarach: wspierania inicjatyw społecznych i koordynowania pracy organizacji pozarządowych, organizowania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu, rozwoju wsi oraz organizacji i upowszechniania dóbr kultury w społeczności wiejskiej, prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży, ochrony środowiska i edukacji ekologicznej, opieki społecznej oraz ochrony zdrowia a także z zakresu organizacji wsparcia dla emerytów i rencistów.

W związku z liczną grupą organizacji, które otrzymały w tym roku wsparcie, uroczyste podpisanie umów podzielono na 2 tury. W poniedziałek, (8. kwietnia) podpisano 14 umów na łączną kwotę 488.000 złotych. Wśród najwyżej dotowanych organizacji znalazły się działające w obszarze sportu i rekreacji.

Przedstawiamy krótkie profile organizacji, które zaprezentowali ich przedstawiciele obecni na spotkaniach:

f1Ludowy Kolarski Klub Sportowy „Chrabąszcze” Nowogard
- jeden z najstarszych klubów sportowych, którego zadaniem jest propagowanie i rozwijanie bogatych tradycji kolarskich wśród młodych zawodników, w zakresie kolarstwa torowego, szosowego oraz przełajowego i MTB. Organizuje turnieje i zawody kolarskie. Zawodnicy o randze międzynarodowej to zdobywcy wielu medali w Polsce i za granicą. Klub organizuje cykliczne maratony dookoła jeziora nowogardzkiego o puchar Burmistrza Nowogardu. Najbliższy odbędzie się już w połowie sierpnia. Ludowy Kolarski Klub Sportowy „Chrabąszcze” Nowogard otrzymał 45.000 zł dotacji na zadanie: „Popularyzacja kultury fizycznej w dyscyplinie sportowej – kolarstwo torowe, szosowe, przełajowe i MTB”.

f2Miejsko – Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
– działają na rzecz rozwoju sportu na terenach wiejskich, organizator Spartakiad, Igrzysk na terenie sołectw (zawodnicy startują w 15 konkurencjach). Organizator rozgrywek szachowych, turniejów wędkarskich. W okresie zimowym organizator Halowych Turniejów Piłki Siatkowej, Piłki Nożnej oraz turniejów okolicznościowych np. z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. LZS ma 10 zarejestrowanych Kół. Miejsko – Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe otrzymały 45.000 zł dotacji na zadanie: „Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych na terenie Gminy Nowogard w 2019 roku”.

f3LOK KSS „Tarcza” Goleniów Sekcja Strzelecka w Nowogardzie
– jej uczestnicy brali udział m.in. w ogólnopolskiej Spartakiadzie Strzeleckiej w Kołobrzegu (jeden z zawodników “Tarczy” wywalczył tam 5 miejsce). Klub zrzesza zawodników kadry narodowej. LOK KSS ,,Tarcza'' Goleniów Sekcja Strzelecka w Nowogardzie otrzymała 10.000 zł dotacji na zadanie: „Prowadzenie Sekcji Młodzieżowej Strzelectwa Sportowego w Gminie Nowogard”.

 

f4Klub Motorowy “CISY”
- wspierający akcję konkursu bezpieczeństwa ruchu drogowego, organizator cenionej w świecie motocrossu imprezy – Mistrzostw Polski Strefy Zachodniej oraz Mistrzostw Polski Quadów. Zawodnik KM “Cisy” - Tomasz Jamroży na quadzie wywalczył w ubiegłym roku 4 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski. Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Nowogardzie planowane są na 14-15 września. Zawodnicy KM “Cisy” w tym roku wezmą udział w Mistrzostwach Europy. Klub Motorowy “CISY” otrzymał dotację na zadanie: „Mistrzostwa Polski klasa Quad, Motocrossowe Mistrzostwa Polski Zachodniej” – 42.000 zł dotacji oraz na zadanie: „Szkolenie dzieci i młodzieży z zakresu sportu motocrossowego” – 18.000 zł dotacji.

 

f5Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Pomorzanin
– jeden z najstarszych klubów sportowych działający na terenie gminy. W skład Pomorzanina wchodzi kilka sekcji, w tym piłki nożnej, kulturystyki (Mistrzostwo Europy zajął Krzysztof Skryplonek), brydża sportowego. Pomorzanin angażuje się w akcje charytatywne (najbliższa odbędzie się w lipcu). Przekazuje m.in. sprzęt piłkarski dla młodzieży szkolnej. Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Pomorzanin otrzymał 221.000 zł dotacji na zadanie: „Wspieranie, organizowanie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Nowogard”.

 

f6Visonex Luks Top Wierzbięcin
– jego zawodnicy z powodzeniem grają w tenisa stołowego w II lidze, natomiast młodzież klubu gra w równie cenionej III lidze. VISONEX LUKS TOP Wierzbięcin otrzymał 20.000 zł na zadanie: „VISONEX LUKS TOP Wierzbięcin – Rozgrywki tenisa stołowego”.

 

 

f7Nowogardzki Klub Tańca Sportowego FLESZ
– organizator corocznych Spotkań Tanecznych w Nowogardzie. W ostatnich, zakończonych w niedzielę 7.04.br. wystąpiło ok. 2500 uczestników z całej Polski. Zawodnicy Klubu FLESZ zajęli w ubiegłym roku 4 miejsce na zawodach ogólnopolskich par tanecznych. Nowogardzki Klub Tańca Sportowego FLESZ otrzymał 16.000 zł na zadanie: „Upowszechnianie tańca sportowego w gminie Nowogard”

 

Ludowy Uczniowski Klub Sportowy “Siatkarz”
- organizator m.in. Międzyszkolnej Ligi Halowej, wspierający rozwój fizyczny młodzieży i pasję do sportu. Ludowy Uczniowski Klub Sportowy “Siatkarz” otrzymał 6.000 zł na zadanie: „Działalność w zakresie organizowania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Nowogard”.

 

f9Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard
– w tym roku obchodzące 10-lecie istnienia. Biorące udział w akcjach profilaktycznych, uczestnik imprez miejskich i sołeckich. Prowadzące Szkołę Cukrzycy oraz Przychodnię Diabetologiczną. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard otrzymało 20.000 zł dotacji na zadanie: „Działalność w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego na terenie Gminy Nowogard”

 

Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski Koło Terenowe w Goleniowie
- wspiera osoby słabowidzące i niewidome. Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski Koło Terenowe w Goleniowie otrzymał 2.500 zł dotacji na realizację zadania: „Działania na rzecz osób niewidomych i słabowidzących z gminy Nowogard”.

 

f11Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Zbór w Nowogardzie
– organizator m.in.: akcji charytatywnych, w tym zbiórek żywności dla potrzebujących oraz kursów nauki języka angielskiego dla dzieci i młodzieży czy półkolonii dla dzieci (z wyżywieniem). W ubiegłym roku KECh udzielił pomocy o wartości ok. 170 tys. zł. W Nowogardzie funkcjonuje od 20 lat. Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Zbór w Nowogardzie otrzymał 15.000 zł dotacji na zadanie: „Pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej”.

 Polski Komitet Pomocy Społecznej Zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki
- zajmuje się niesieniem pomocy osobom potrzebującym: biednym, bezdomnym opuszczonym i samotnym, udzielaniem materialnego i organizacyjnego wsparcia. Polski Komitet Pomocy Społecznej Zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki otrzymał 17.500 zł dotacji na realizację zadania pn.: „Pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej”.

 

f13Stowarzyszenie dla Dzieci Niepełnosprawnych SERDUSZKO
- prowadzi działania na rzecz wspierania wszelkich inicjatyw mających na uwadze wszechstronny rozwój dzieci niepełnosprawnych, jak również wspieranie rodziców. Stowarzyszenie dla Dzieci Niepełnosprawnych „Serduszko” otrzymało 10.000 zł dotacji na realizację zadania: „Punkt terapeutyczny dla dzieci i ich rodzin”

 


a2W drugim dniu podpisywania umów burmistrz powitał kolejnych reprezentantów organizacji: - Chcę bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w nasze organizacje pozarządowe. Wasze pasje, które realizujecie w swoich przedsięwzięciach, tworzą nowe możliwości rozwoju dla mieszkańców naszej gminy. Organizacje działają na różnych płaszczyznach od rekreacji i turystyki, poprzez edukację czy zdrowie. Dziękuję wam za widoczne efekty waszej pracy. Wydarzeń, które organizujecie jest bowiem bardzo wiele – mówił burmistrz. Głos zabrał również, w imieniu zrzeszonych w Nowogardzkim Forum organizacji członek NFOP Tadeusz Hołubowski: - W imieniu wszystkich organizacji dziękuję burmistrzowi, który mimo rozlicznych potrzeb miasta i gminy, znajduje czas na wsparcie organizacji pozarządowych. Potrzeb jest wiele. Organizacje składają różne wnioski, każdy z nich oceniamy bardzo wnikliwie, zarówno pod względem formalnym jak merytorycznym – mówił T. Hołubowski.
***
W dalszej części spotkania, w trakcie podpisywania 18 umów na łączną kwotę 88.100 złotych, zaprezentowały się organizacje, które otrzymały dotacje na swoje działania.

Prezentujemy ich wykaz:

f14Klub Sportowy „Śnieżne Pantery”
- organizuje m.in. turnieje w badmintonie sportowym. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu na sali sportowej SP nr 1 w Nowogardzie. Najbliższe ważne wydarzenie - Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego, odbędą się już na przełomie maja i czerwca br. Klub Sportowy „Śnieżne Pantery” otrzymało 1.000 zł dotacji na zadanie: „Szkolenie z badmintona dla dzieci i młodzieży z miejscowości Nowogard”

 

f15Uczniowski Klub Sportowy „Jedyneczka”
– organizacja turniejów i rozgrywek piłki ręcznej dla dzieci z klas szkoły podstawowej. Ostatni sukces - III miejsce klubu w półfinale wojewódzkim wywalczone w kwietniu br. Po zawodnikach ze Szczecina i Koszalina, młodzi piłkarze ręczni z Klubu „Jedyneczka” osiągają najlepsze wyniki w województwie. Uczniowski Klub Sportowy „Jedyneczka” otrzymał 6.000 zł dotacji na zadanie pn.: „Uwierz w siebie”.

 

f16Stowarzyszenie Sportów Walki Berseker's Team Nowogard
– stowarzyszenie będące filią szczecińskiego klubu popularyzujące brazylijskie ju-jitsu (bjj). Stowarzyszenie, którego wiceprezeską jest aktualna mistrzyni Polski, prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych z m.in. zakresu samoobrony i koordynacji ruchowej. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu w Nowogardzie przy ul. Sienkiewicza 7a. Stowarzyszenie Sportów Walki Berseker's Team Nowogard otrzymało 4.000 zł dotacji na zadanie: „Charakter, siła, zaangażowanie cechami przyszłych mistrzów brazylijskiego jiu jitsu”.

f17Stowarzyszenie Klub Żeglarski Knaga
– jeden z najstarszych klubów w Nowogardzie, od niemal 10 lat zajmuje się przede wszystkim popularyzacją żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. Klub stawia nie tylko na naukę żeglarstwa, ale także rozwój osobowości młodych ludzi, którzy w grupie uczą się odpowiedzialności i samodyscypliny. Zajęcia odbywają się również zimą. Współpracuje z innymi klubami żeglarskimi w województwie, rozwijając potencjał rekreacyjny nowogardzkiego jeziora. Organizuje także cykliczny festiwal piosenki żeglarskiej pn. “Szuwary”. Stowarzyszenie Klub Żeglarski Knaga otrzymało 10.000 zł na zadanie „Bezpiecznie na wodzie – bezpłatne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z akwenu wodnego przez dzieci i młodzież; 5.700 zł dotacji na zadanie: „Cała wstecz nie tylko dla słomek” – ochrona środowiska i edukacja ekologiczna na terenie Gminy Nowogard; 3.000 zł dotacji na przegląd twórczości artystycznej o tematyce żeglarskiej „Szuwary 2019”.

 

Stowarzyszenie „Jutrzenka”
- organizujące m.in. zajęcia dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich m.in. Wyszomierza, Długołęki, Sąpolicy. Stowarzyszenie prowadzi też zajęcia dla dorosłych z zakresu profilaktyki zdrowa. Stowarzyszenie „Jutrzenka” otrzymało 2.000 zł dotacji na zadanie „W zdrowym ciele zdrowy duch” – zajęcia dla dorosłych; 3.600 zł na zadanie Teatrzyk „Agrafka” oraz 4.700 zł dotacji na Festyn Rodzinny – VIII Piknik na Łące.

 

f19Stowarzyszenie Mieszkańców Dąbrowy „Dąb”
– zajmuje się aktywizacją mieszkańców Dąbrowy Nowogardzkiej do wspólnych działań na rzecz społeczności w zakresie m.in. wycieczek czy warsztatów dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Stowarzyszenie Mieszkańców Dąbrowy „Dąb” otrzymało 1.700 zł dotacji na zadanie „Ciekawi i aktywni”.

 

f20Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Lila-róż”
– prowadzi działania w zakresie profilaktyki zdrowia oraz wsparcia po przebytej chorobie onkologicznej. Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Lila-róż” otrzymało 13.000 zł dotacji na zadanie „Ochrona zdrowia niepełnosprawnych kobiet po przebytej chorobie onkologicznej”

 

f21Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowogardzie
– prowadzi działania w zakresie rozwijania sprawności intelektualnej i sportowej osób starszych. Organizują m.in. wycieczki krajoznawcze. Aktualnie stowarzyszenie skupia 156 osób. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowogardzie otrzymał 12.000 zł dotacji na zadanie: „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowogardzie jako forma aktywności ludzi starszych”

 

f22Stowarzyszenie Kultywowania Rękodzieła i Tradycji Ludowych „Na Poddaszu” w Nowogardzie
– nowe stowarzyszenie, którego celem jest rozwijanie umiejętności rękodzielniczych. Organizują wystawy pracy i warsztaty wyrobów rękodzieła. Stowarzyszenie Kultywowania Rękodzieła i Tradycji Ludowych „Na Poddaszu” w Nowogardzie otrzymało 1.000 zł dotacji na zadanie „Rękodzieło jako forma powrotu do kultywowania tradycji ludowych”.

 Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej
- zajmujące się m.in. opiekąspołeczną, wsparciem dla emerytów i rencistów, ochroną środowiska i zajęciami dla dzieci. Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej otrzymał 15.000 zł dotacji na prowadzenie zajęć świetlicowych dla dzieci w Nowogardzie szczególnie z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, 1.000 zł dotacji na zadanie: zajęcia rytmiczno - taneczne „W pełni życia w pełni sił”, 1.400 zł dotacji na zadanie zajęcia eko-edukacyjne „Z ekologią roślin i zwierząt na co dzień”, 1.400 zł dotacji na zadanie „Książka i Ja – z kulturą na Ty” oraz 1.600 zł dotacji na zadanie: Festyn Rodzinny „Od Seniora do Juniora”

(BS. fot. BS)