Środowa sesja Rady Miejskiej - Burmistrz proponuje kolejne inwestycje

W środę, 26 października br., odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie. W czasie obrad radni zajmą się m.in. projektami uchwał przygotowanymi przez burmistrza Nowogardu dotyczących poniższych inwestycji:

2016/10/24_przed_sesja/ogrodowa
1. Pierwszym zadaniem jest budowa chodnika przy ul. Ogrodowej. Aby wybudować chodnik należy mieć dokumentację techniczną. Burmistrz proponuje przeznaczyć na ten cel 6 tysięcy złotych. Zabiegają o to mieszkańcy posesji o numerach 13, 15, 17, 19 i 22. Chodnik ma poprawić bezpieczeństwo pieszych, szczególnie po zachodzie słońca;

zdj 2016012. 55 tysięcy złotych - na wykonanie ogrzewania w świetlicy wiejskiej w Grabinie. Została ona kompleksowo wyremontowana (wymieniono instalację elektryczną w budynku świetlicy na sali głównej oraz na zapleczu kuchennym, wykonano nowe oświetlenie w pomieszczeniach, wymieniono dach, wykonano obróbki blacharskie, wybudowano komin oraz pomalowano wewnątrz pomieszczenia oraz elewację budynku), brakuje tylko ogrzewania. Bez tego ogrzewania budynek będzie ulegał dewastacji;

zdj 2016043. 78 tysięcy złotych - burmistrz proponuje przeznaczyć na wykonanie kompleksowego remontu, czyli termomodernizację Przedszkola nr 4 przy ul. Kościuszki w Nowogardzie. Chodzi o zakup materiałów na remont, zaś prace będą wykonane bezpłatnie przez osoby osadzone w nowogardzkim Zakładzie Karnym. W ten sposób Gmina zaoszczędzi około 100 tysięcy złotych, bo tyle wyniósłby dodatkowy koszt, gdyby te prace zlecić firmie;

- Nie raz podkreślałem, że z uporem dążymy do poprawy stanu naszych placówek oświatowych, czyli szkół i przedszkoli. Do tej pory udało nam się wybudować przy Przedszkolu nr 4 nowe parkingi oraz nowe oświetlenie ledowe. Termomodernizacja tej jednostki zakończy pewien etap inwestycyjny, na który czekano kilkadziesiąt lat – mówi R. Czapla;

zdj 2016024. 12 tysięcy złotych - dla Miejskiej Biblioteki Publicznej na naprawę instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania oraz na zabezpieczenie przeciekającego dachu;

 

 

zdj 2016035. 30 tysięcy złotych - na sporządzenie dokumentacji remontu elewacji budynku, w którym znajduje się m.in. Urząd Stanu Cywilnego i Urząd Miejski w Nowogardzie.

- Nie raz docierały do nas sygnały o złym stanie elewacji budynku przy placu Wolności 5. Głosy takie pojawiają się zwłaszcza od nowożeńców i ich gości. Jak wiadomo, centrum miasta winno być jego wizytówką. Dzięki stworzeniu dokumentacji będziemy mogli rozpocząć “odświeżenie” tego budynku, jak również terenu przyległego – informuje burmistrz. – Przy okazji chcemy zwiększyć ilość miejsc parkingowych za budynkiem, z czego z pewnością ucieszą się nie tylko nowożeńcy i ich rodziny, ale również klienci okolicznych punktów handlowych.

Pozostałe punkty “po stronie wydatków” to przeniesienie pieniędzy w ramach funduszy sołeckich, na podstawie wniosków poszczególnych sołectw. I tak:

- wydatki sołectwa Osowo (10.510 złotych);

- wydatki Sołectwa Żabówko (2.537 złotych);

- wydatki Sołectwa Lestkowo (4.000 złotych);

- wydatki sołectwa Strzelewo (2.180 złotych);

- wydatki Sołectwa Wierzbięcin (10.000 złotych).

Pieniądze na te inwestycje posiadamy. Uzyskaliśmy je przede wszystkim z oszczędności po przetargach, ale również z wcześniej zaplanowanych inwestycji, które jednak do końca roku, z przyczyn od nas niezależnych, nie będą mogły być zrealizowane. Stąd zamiast „mrozić” pieniądze, planujemy je przeznaczyć na realizację zgłaszanych przez mieszkańców i placówki kulturalno-oświatowe zadania – wyjaśnia burmistrz Robert Czapla.

Poniedziałkowa Komisja Finansowo-Gospodarcza – dwie inwestycje zagrożone

komisjafgZanim radni zbiorą się na sesji Rady Miejskiej, wcześniej w Komisjach omawiają poszczególne propozycje uchwał, nad którymi mają głosować. W poniedziałek, 24 października br.,11.00 swe obrady rozpoczęli radni z Komisji Finansowo-Gospodarczej, w której zasiadają: z klubu radnych PSL: Rafał Paśko – przewodniczący komisji, Michał Krata; z klubu radnych WN: Bogumił Gała; z klubu radnych SLD: Anna Wiąz oraz radna niezależna Jowita Pawlak.

Omówienie tylko dwóch inwestycji, zaproponowanych w projekcie uchwały przez burmistrza Roberta Czaplę, zajęło radnym najwięcej czasu: chodzi o remonty budynków: Przedszkola nr 4 przy ul. Kościuszki i Urzędu Miejskiego przy placu Wolności 5.

Radny Michał Krata (PSL) zabrał głos w sprawie dokumentacji na remont oraz przebudowę otoczenia drugiego budynku Urzędu Miejskiego przy placu Wolności 5 informując zebranych, że nie zgadza się on na tę propozycję. I choć nie jeden raz na brzydotę tego budynku oraz brak miejsc parkingowych w tym kwadracie zwracali uwagę sami mieszkańcy, przede uczestnicy uroczystości weselnych, to jednak dla radnego nie jest to istotne. Stwierdził nawet, że „burmistrz wydaje pieniądze na pierdoły”, a są inne ważniejsze rzeczy. Czyżby radny nie chciał posłuchać głosu mieszkańców i pracowników urzędu?

Radna Jowita Pawlak zaś, w temacie Przedszkola nr 4 stwierdziła, że „będąc na spotkaniu odnośnie parkingu przy Przedszkolu nr 4 pani dyrektor powiedziała, że nie potrzebuje pieniędzy na żaden remont. Takie padło oświadczenie. Potrzebny jest parking, a żadnego remontu nie trzeba. A teraz nagle pojawia się prawie 80 tys zł na jakiś remont.” Czyżby radna była na innym spotkaniu?

Przypomnijmy, że 3 listopada 2015 r., odbyło się spotkanie dyrekcji i personelu Przedszkola nr 4 oraz rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki z burmistrzem R. Czaplą i radnymi Rady Miejskiej.

Podczas wspomnianego spotkania dyrektor Elżbieta Majchrzak poinformowała zebranych, że w budynku były prowadzone remonty, m.in. wymieniono okna, wyremontowano łazienki dla dzieci, wymieniono wentylację itd. Wiadomo, że budynek jest użytkowany i potrzebuje nadal remontów, lecz dla dyrekcji, personelu i dla samych rodziców na tamten czas najważniejszy był jednak parking.

Niemałą burzę podczas tego spotkania wywołał niefortunną wypowiedzią radny Bogumił Gała, który stwierdził m.in., że „jako radni poprzemy ten wniosek przeznaczenia pieniędzy na budowę parkingu, to w przyszłości nie przychodźcie i nie proście, że potrzebujecie jakieś pieniądze na remont tego budynku [...]”. Rodzice zareagowali nerwowo na słowa radnego, który wycofał się ze swych słów twierdząc, że nie o to mu chodziło, że źle sformułował swe zdanie. Dyrektor przedszkola mimo wszystko skierowała do radnych prośbę, że remonty były robione i będą nadal potrzebne, dlatego liczy na ich wsparcie, że poprą wnioski o pieniądze na przyszłe remonty.

Radny Nieradka zwrócili się też do rodziców, aby napisali oni wniosek do burmistrza o zabezpieczenie pieniędzy na remont, który oni (radni) następnie poprą. Obecne na spotkaniu osoby stwierdziły, że cieszą się z tej propozycji radnych i oczywiście ten wniosek zredagują.

Wobec powyższych faktów, nieprawdziwe są słowa radnej Jowity Pawlak, że na ww. spotkaniu padło stwierdzenie, że remont jest niepotrzebny. Było odwrotnie, a nawet to sami radni zachęcali do pisania wniosku o potrzebny remont. Więc jak się teraz mają wypowiedziane przez nich słowa? Czyżby radna planuje kolejne starcie z rodzicami przedszkolaków?

Zwróćmy uwagę na fakt, że zaproponowana przez burmistrza inwestycja polegać ma na termomodernizacji całego budynku, co pozwoli w znaczny sposób obniżyć również koszta ogrzewania. Czy to też jest "pierdołą"?

Na sesji się przekonamy, czy radni poprą propozycje, które w imieniu mieszkańców przedstawił im burmistrz. Miejmy nadzieję, że radni do sesji poddadzą jeszcze raz analizie wszystkie argumenty od mieszkańców i burmistrza, jakie zostały zawarte w projekcie uchwały i dla dobra wspólnego przyjmą te uchwały jednogłośnie, nie występując w ten sposób przeciwko oświacie i pracownikom urzędu.

Marcin Ościłowski/Piotr Suchy