2016/01/21_osowo/spotkanie
We wtorek 20 stycznia br, w miejscowości Osowo odbyło się spotkanie burmistrza z mieszkańcami tegoż sołectwa. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim dwóch wniosków, które mieszkańcy złożyli na ręce  burmistrza Nowogardu: odnośnie sołtysa (za odwołaniem sołtysa oraz za nieodwołaniem sołtysa) oraz wyboru nowej rady sołeckiej. Podczas zebrania obecni była również: radna Rady Miejskiej i mieszkanka Osowa Mirosława Cwajda, Tadeusz Fiejdasz - kierownik wydziału Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska (GKMiOŚ) oraz Beata Wojewoda - pracownik wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa (GNGiR) Urzędu Miejskiego.

Spotkanie rozpoczęła sołtys Marlena Lisowska, która powitała wszystkich przybyłych na zebranie. Następnie przekazała głos burmistrzowi, który na wstępie przedstawił mieszkańcom wnioski, złożone w listopadzie przez mieszkańców, które dotyczyły odwołania sołtysa oraz nieodwołania sołtysa. W związku z tym, burmistrz zwrócił się z zapytaniem do mieszkańców, który z tych wniosków ma przyjąć. Obecni na spotkaniu mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się za nieodwoływaniem dotychczasowego sołtysa z jego funkcji.

Następnie burmistrz poinformował mieszkańców, że docierają do niego sygnały od mieszkańców, że chcieliby, aby odłączyć przyległe miejscowości Bieniczki i Bieńczyce od sołectwa Osowo. Mieszkańcy wyjaśnili, że ich prośba spowodowana jest tym, że mieszkańcy nie mogą się dogadać między sobą i lepiej by było, gdyby sami mogli decydować o sobie oraz mieli swoje sołectwo. W związku z tym, burmistrz przekazał głos Beacie Wojewodzie - pracownikowi wydziału GNGR, która szczegółowo przedstawiła procedury, jakie muszą być zastosowane, gdy mieszkańcy wyrażą taką chęć, aby dokonać rozdzielenia sołectwa na dwa.

Podczas zebrania włodarz Gminy poinformował mieszkańców, że 20 stycznia br., w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie odnośnie projektu sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni w Słajsinie, który wspólnie realizują gmina Nowogard z Celowym Związkiem Gmin R-XXI. Sołtys Słajsina wyszedł z inicjatywą do burmistrza proponując, że jak projektuje się kanalizację dla Słajsina, a z drugiej strony jest sołectwo Osowo, a zakład R-XXI jest w środku, to można by było spróbować połączyć to w jedno. Szczegółowo zostało wyjaśnione mieszkańcom jakie są problemy, które jednak są do rozwiązania. Niestety na dziś głównym problemem pozostaje kwestia środków finansowych na budowę sieci kanalizacyjnej w samym Osowie. Stąd też decyzja burmistrza, aby wydział Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu sprawdził, jakie istnieją możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę sieci kanalizacyjnej w Osowie, która byłaby podłączona do oczyszczalni ścieków w Słajsinie.

Zebranie toczyło się w ożywionej atmosferze, z dużą ilością pytań mieszkańców do burmistrza, dotyczących przede wszystkim remontu dróg powiatowych i gminnych, znajdujących się na terenie wsi.

Po omówieniu tematów bieżących, przystąpiono do wyboru rady sołeckiej. Po wybraniu Komisji Skrutacyjnej w skład której weszli:

  • Klusek Dorota

  • Małgorzata Pużga

  • Bożena Kutowicz

Zgłoszone zostały cztery kandydatury:

  1. Sebastian Serdyński

  2. Helena Wierzbicka

  3. Tatiana Mosińska

  4. Izabela Wierzbicka

Następnie komisja przystąpiła do prac związanych z wypełnianiem kart do głosowania. Według lisy, w głosowaniu tajnym, oddano ogółem 30 głosów, w tym 26 ważnych, a 4 nieważnych.
Po ogłoszeniu wyników głosowania przez Komisje Skrutacyjną, do rady sołeckiej zostali wybrani:

2016 01 21 osowo 06

  1. Helena Wierzbicka - 24

  2. Tatiana Mosińska – 21

  3. Izabela Wierzbicka – 19

 Burmistrz złożył gratulacje nowo wybranej radzie sołeckiej, licząc na owocną współpracę, która przyczyni się do rozwoju całego sołectwa i gminy.

Anna Narkiewicz