komunikat 300x181Wszyscy pracodawcy, zatrudniający młodocianych pracowników tzw. praktykantów, mogą liczyć na refundację poniesionych przez nich kosztów.

Zasady takiej refundacji określa ustawa o systemie oświaty oraz rozporządzenie w sprawie praktycznej nauki zawodu.

Pracodawca, który poniesie koszty kształcenia młodocianych pacowników, może wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie tychże kosztów. Wnioski te pobrać można w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców. Następnie wypełniony wniosek przedsiębiorca składa w Biurze Interesanta w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie (plac Wolności 1, parter, pokój nr 5).

Osobą odpowiedzialną za weryfikacje prawidłowości wypełnienia wniosków, zgodnie z przepisami, odpowiada Mariusz Kaglik z Referatu Edukacji.

 Aby otrzymać dofinansowanie:

- pacodawca musi posiadać kwalifikacje pedagogiczne wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone odpowiednimi przepisami,

- młodociany musi ukończyć praktyczną naukę zawodu oraz zdać egzamin uzyskując tytuł czeladnika (Czeladnik - jeden ze stopni kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez ucznia, młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym oraz potwierdzający je dowodem kwalifikacji zawodowych w formie zdanego egzaminu czeladniczego),

- praktyka zawodowa trwać powinna 36 miesięcy (3 lata ).

Nieobowiązkowe, ale zawsze mile widziane jest wysłanie zawiadomienia - zgłoszenia zawarcia umowy z młodocianym do właściwego Urzędu Miejskiego. Jednak niewysłanie takiego zgłoszenia - zawiadomienia - nie powoduje utraty możliwości ubiegania się potem o dofinansowanie kosztów ani obawy o odmowę udzielenia tejże pomocy finansowej.

Kwoty dofinansowania podlegają waloryzacji.

Dofinansowanie takie przyznaje burmistrz. Przysługuje ono, gdy pracodawca złoży wniosek o dofinansowanie poniesionych kosztów do właściwego urzędu w ustawowym terminie do 3 miesięcy od dnia zdania egzaminu czeladniczego przez młodocianych.

Do wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracodawca musi załączyć uwierzytelnione kopie dokumentów odnośnie przygotowania pedagogicznego opiekuna praktyk młodocianego (swoje lub wyznaczonego pracownika-opiekuna), kopie umowy o pracę zawarte z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego oraz kopię dyplomu, świadectwa lub zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu czeladniczego przez młodocianego. Na podstawie tak wniesionego kompletu dokumentów po ich sprawdzeniu bunnistrz podejmie stosowną decyzję.

Kwota dofinansowania dla pracodawcy wynosi 8081 zł (przy pełnym cyklu praktyki zawodowej tzn. 3 lata) lub równowartość okresu zatrudnienia przypadająca za okres krótszy niż 36 miesięcy. Istnieje też możliwość dofinansowania tylko przyuczenia do wykonywanej określonej pracy - wtedy kwota takiego dofinansowania wynosi 254 zł ale za pełny miesiąc takiego przyuczenia (np. od 10.IX do 09.X). Przyuczenie do wykonania określonej pracy może trwać os 3 do 6 miesięcy, a w przypadku szkolenia w OHP okres ten może być wydłużony do 22 miesięcy (do czasu ukończenia przez młodocianego gimnazjum). Dofinansowanie przekazywane jest na podane konto bankowe pracodawcy.

Takie dofinansowanie dla pracodawcy jest pomocą de minimis udzielaną wg warunków UE określonej konkretnym rozporządzeniem (nr 1998/2006).

Pracodawcy mogą liczyć już od paru lat na taką pomoc w zakresie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego. Jest to duże odciążenie kosztów leżących po stronie pracodawcy.

Mariusz Kaglik

Referat Edukacji