Uroczyste przekazanie mieszkańcom świetlicy w Świerczewie
Zakończył się remont i przebudowa świetlicy w Świerczewie.

W piątek, 14 listopada br., o godz. 17.00 burmistrz Robert Czapla wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Nowogardzie i zaproszonymi gośćmi: Leonem Pacholskim (właściciel Firmy Usługowo-Handlową HYDRO-BUD, która wykonała remont), Mieczysławem Laskowskim (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej), Jerzym Jabłońskim (dyrektor Centrum Edukacji i Przedsiębiorczości "PROFIT" w Nowogardzie), sołtys Strzelewa Jolantą Bednarek, sołtys Czermnicy Moniką Nagły, sołtysem Karska Jerzym Kubickim (radnego RM) oraz z najmłodszymi mieszkańcami Świerczewa dokonał przecięcia wstęgi, otwierając w ten sposób nowo wyremontowaną świetlicę dla mieszkańców sołectwa.

Sołtys Świerczewa Urszula Armata, podziękowała włodarzowi gminy Nowogard, za 4-letnią współpracę oraz za tę świetlicę, która jest centrum życia mieszkańców wsi, na którą wszyscy mieszkańcy niecierpliwie oczekiwali. „Liczymy na dalszą tak owocną współpracę z burmistrzem Nowogardu i mam nadzieję, że mnie nie udusi za to moje nachodzenie i walczenie o sprawy mojego sołectwa” - zakończyła sołtys Świerczewa I część piątkowej uroczystości. Następnie wszyscy obecni zwiedzili wnętrze świetlicy.

Ostatnim etapem tego wieczoru było podpisanie umowy przekazania, przez gminę Nowogard na rzecz sołectwa Świerczewo, oddanej do użytku świetlicy. Dokumenty podpisali w obecności zgromadzonych burmistrz Robert Czapla i sołtys Świerczewa Urszula Armata. Od tego momentu mieszkańcy sołectwa mogą zgodnie z prawdą mówić, że świetlica jest ich. Po tym momencie nastąpiła tzw. część nieoficjalna, czyli zabawa w nowo otwartej i przekazanej mieszkańcom świetlicy.

Remont i rozbudowę świetlicy w Świerczewie wykonała Firma Usługowo-Handlową HYDRO-BUD Leon Pacholski z Kamienia Pomorskiego. Prace obejmowały przebudowę świetlicy wraz ze zmianą sposobu użytkowania strychu na pomieszczenia świetlicy wiejskiej, dobudowę schodów zewnętrznych i pochylni, rozbudowę budynku o klatkę schodową, wykonanie nowych instalacji wewnętrznych i kanalizacji sanitarnej ze szczelnym zbiornikiem bezodpływowym, budowę 3 miejsc postojowych, drogę dojazdową i zjazd z działki. W ramach prac budowlanych został zmieniony układ funkcjonalno-użytkowy, powstał aneks kuchenny, toaleta dostosowana dla niepełnosprawnych, duża sala ze sceną, pomieszczenie rekreacyjne na poddaszu. Do zakresu prac należała również wymiana pokrycia dachu, docieplenie dachu i stropów.

Wartość tej inwestycji, w 80% dofinansowywanej przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW na lata 2007-2013 „Odnowa i rozwój wsi”, wyniósł około 450 tys zł.

Piotr Suchy