dps132Chcemy Wam opowiedzieć o nas i o naszym życiu. Nie chcemy być anonimowi. Jest nas ponad 200 mieszkańców i żyjemy wśród Was w dwóch domach. Mijamy się czasami na ulicach naszego miasta. Siedzimy w tych samych fotelach w miejscowym kinie, w tej samej ławce naszego kościoła. Chcemy być częścią naszego wspólnego miasta. Chcemy być choć trochę bliżej Was. Tu mieszkamy, tu żyjemy i chcemy, byście nas się już więcej nie bali. 

Są to słowa z bloga noszącego nazwę „naszdom”, który powstał w 2007 roku, aby opisywać życie codzienne mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowogardzie.

Piękne położenie miasta przy lesie i jeziorze spowodowało, że Pomorski Urząd Ubezpieczeń (rejon Pomorze) zdecydował się w roku 1905/1906 założyć, w lesie na północnym brzegu jeziora, uzdrowisko dla kobiet. Obejmowało ono, istniejące do dnia dzisiejszego 2 duże budynki, które później były wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i które służyły do kuracji w chorobach płuc, dom dla ogrodnika i maszynistów. Wokół domów założony został park, a cały zespół ogrodzony został wysokim płotem z dwoma wejściami. Na terenie parku stał pawilon, zaś nad jeziorem urządzona została przystań z pomostem i pawilonami na łodzie. „Genesungshein Waldfriede” - „ Leśny spokój” - taką nazwę nosiło wówczas to miejsce.

Sanatorium przeznaczone na 120 osób funkcjonowało do 16 marca 1945 roku, następnie zostało ono zajęte przez wojska sowieckie. Później do 1974 roku funkcjonowało tu sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci i młodzieży, stąd nazwa prewentorium (Prewentorium (z ang. prevent – zapobiegać) – zamknięty zakład zapobiegawczo-leczniczy przeznaczony głównie dla dzieci i młodzieży, zagrożonych jakąś chorobą, najczęściej gruźlicą), która pozostała do dzisiaj. W 1974 roku, decyzją ówczesnych władz wojewódzkich, na miejscu prewentorium, powstał Dom Opieki Społecznej dla dzieci, które z czasem zmieniło nazwę na Dom Pomocy Społecznej w Nowogardzie dla dorosłych i w tej formie funkcjonuje do dziś. Dziś w budynkach po prewentorium mieszkają mężczyźni, mający problemy zdrowotne natury umysłowej. DPS w Nowogardzie to również filia znajdująca się w budynku na rogu ulic: Tadeusza Kościuszki i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dom ten zbudowany został w roku 1909 z przeznaczeniem na zakład opiekuńczy dla osieroconych dzieci, a dziś mieszkają tu kobiety.

logo DPSW dniu wczorajszym, tj 25 września br., Dom Pomocy Społecznej w Nowogardzie obchodził 40-lecie swego istnienia. Nie mogło więc zabraknąć gości ze starostwa i z powiatu oraz przedstawicieli władz miejscowych w osobach burmistrza Nowogardu Roberta Czapli, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowogardzie Antoniego Bielidy i radnych Rady Miejskiej w Nowogardzie. W scenerii z lat 70-tych przypomniano gościom i pracownikom historię nowogardzkiej placówki.

Miłym akcentem było wręczenie upominków najstarszym mieszkańcom domu, którzy przebywają w nowogardzkiej placówce od 39 lat. Nie zapomniano także o pracownikach, których wyróżniona za dotychczasową ich pracę i zaangażowanie na rzecz mieszkańców id domu.

Na zakończenie części oficjalnej miało miejsce niecodzienne wydarzenie, a mianowicie do wspólnego tańca zostali zaproszeni obecni goście goście, którzy sprawili się w tym zadaniu dzielnie. Składano życzenia i życzono kolejnych tak pięknych rocznic.

W imieniu gminy Nowogard, życzenia na ręce pani dyrektor Lucyny Skałeckiej – Włodarczyk, złożył burmistrz Robert Czapla, który poinformował również, że ma dla pracowników i mieszkańców prezent: „gmina Nowogard kilka dni temu oficjalnie stała się właścicielem odcinka drogi powiatowej, która biegnie od drogi na Strzelewo do bramy DPS. Już za kilkanaście dni ruszą prace związane z remontem tej właśnie drogi. Mam nadzieję, że uda się nam ją zrobić do końca tego roku, a jeżeli nie, to rozpoczniemy ją remontować na początku następnego, po zimie”.

Informacja ta wywołała niesamowity aplauz wśród obecnych, nawet sama pani dyrektor nie kryła radości. Każdy wie, że ta droga od kilkunastu lat była najgorszym odcinkiem drogi powiatowej na terenie naszej gminy, a najwięcej przykrości z korzystania z niej doświadczyli ludzie związani z nowogardzkim DPS na osiedlu Smużyny 2. Na ten remont czekano od wielu lat.

W tym miejscu, wszystkim pracownikom nowogardzkiego DPS, z okazji święta pracownika socjalnego, życzymy pomyślności w życiu osobistym i satysfakcji z wykonywanej pracy.

2014/09/26_dps

Piotr Suchy