Modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta NowogardPrzystępując do programu SOWA Burmistrz Nowogardu inwestuje w infrastrukturę Gminy i wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców poprawiając bezpieczeństwo w mieście, a także generuje oszczędności.

Drastyczne podwyżki cen prądu, gazu i paliw w 2022 r. napędzające inflację pustoszą portfele Polaków, a także drenują budżety samorządów. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla  podejmuje działania zmierzające  do znalezienia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Podjęte w tym zakresie starania to nie tylko działania ograniczające konsumpcję energii ale przede wszystkim inwestycyjne, które służyć będą mieszkańcom Nowogardu przez lata. Dlatego bardzo istotną  kwestią jest poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego. Żeby  docelowo nasze oświetlenie uliczne zużywało mniej energii, w dniu 22 listopada br. Burmistrz Nowogardu podpisał przetarg na realizację zadania „Modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta Nowogard”.

W ramach niniejszego zadania planowana jest modernizacja układów sterowania umieszczonych w szafach oświetleniowych oraz wymiana istniejących 680 szt. opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Stare lampy zamontowane  w latach 70-80 XX wieku, zostaną zastąpione przez lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione, tak aby światło skierowane było na drogę, a nie rozproszone na boki, co zapewni to lepszą widoczność na drogach. Nowy system oświetlenia ma być oszczędny i proekologiczny. Dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony i słabsze natężenie światła w godzinach kiedy ruch jest minimalny. Lampy nie będą świeciły pełną mocą całą noc, co pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd. Z kolei mniejsze zużycie energii elektrycznej oznaczać będzie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, w tym dwutlenku węgla.

Nowe oświetlenie będzie zlokalizowane na ulicach: Bohaterów Warszawy, 700-lecia, Warszawska,  Armii Krajowej, Gen. Bema, 3-go Maja, Aleje nad jeziorem, Zielona, Plac Szarych Szeregów, Plac Wolności, Radosława, Wojska Polskiego, Zamkowa, Waryńskiego, Głowackiego, M. Rataja, Kościuszki, Łąkowa, Grota Roweckiego, Krótka, Rondo Sybiraków, Poniatowskiego, Ogrodowa, Jana Pawła II, Zaciszna, Wolności, Kosynierów, Racławicka, Roosevelta, Wybickiego, 15 lutego, 5 marca, Kowalska, Blacharska, Nadtorowa, Cmentarna, Fabryczna, Dworcowa, Pileckiego, Promenada, Szkolna, Droga do Smużyn, Dworcowa. W tym miejscu  wspomnieć należy, że Gmina nie jest właścicielem wszystkich lamp w mieście - część należy do spółki Enea. Lampy, które nie są własnością Gminy nie mogą być objęte programem SOWA i wymienione. 

Przypomnijmy, że realizacja tej wielkiej inwestycji jest możliwa dzięki pomocy finansowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dofinansowanie w wysokości 1 537 346 zł , które Gmina Nowogard otrzymała, w efekcie starań Burmistrza Roberta Czapli, to pożyczka na bardzo preferencyjnych warunkach, z niskim oprocentowaniem na poziomie 1%, a w dodatku 10% całej kwoty jest umarzalna.

Wydział GKMiOŚ

załącznik: