W poniedziałek 21 października br. z inicjatywy burmistrza Nowogardu Roberta Czapli zostało zorganizowane niecodzienne dziecięce zarybianie jeziora w połączeniu z nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody czyli ekologią.

Uroczyste zarybianie w ramach rekultywacji jeziora

Podczas uroczystości uczestniczyli również: zastępca burmistrza Damian Simiński, prof. Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Edward Paszkiewicz, kierownik wydziału Gosporadki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Tadeusz Fiejdasz oraz zastępca kierownika Joanna Krępa.

 

 

Pierwsza część otwarcia odbyła się na Placu Wolności i dokonał jej burmistrz Nowogardu, witając wszystkie zebrane dzieci wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi.

Burmistrz wyjaśnił dzieciom jak dużą role odgrywają ryby w każdym jeziorze, a następnie wraz z dziećmi kolorowym korowodem przemaszerował nad jezioro, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Pierwszego wypuszczenia ryby dokonał burmistrz, następnie dzieci wypuszczały na wolność ryby nadając każdej rybce specyficzne imię. Każde dziecko otrzymało dyplom z podziękowaniem za obecność i udział w wypuszczaniu ryb do jeziora. Dzięki takim działaniom pierwszy raz do nowogardzkiego jeziora, wpuszczono pól tony narybku szczupaka. A stało się to po długim procesie jakie trzeba było wykonać.

Gdyż w wyniku działalności człowieka wiele jezior uległo zanieczyszczeniu, które objawia się silnym rozwojem roślinności wodnej oraz znacznym zmniejszeniem przezroczystości wody. Do takiej sytuacji doszło także na jeziorze nowogardzkim. W celu przywrócenia dobrego stanu ekologicznego jeziora a przede wszystkim przejrzystości wodnym konieczne było przeprowadzenie zabiegów rekultywacyjnych.

W pierwszej kolejności należało zmniejszyć w wodzie zawartość fosforu czyli pierwiastka odpowiedzialnego za nadmierny rozwój roślinności wodnej. Przy pomocy specjalnie skonstruowanej łodzi do wody jeziora dozowano specjalny preparat, dzięki któremu nadmiar fosforu przekształca się w nierozpuszczalne formy i opada na dno jeziora. Pierwszy zabieg przeprowadzono w grudniu 2012 r. a kolejne 3 w czerwcu, sierpniu i wrześniu br.

Kolejnym etapem rekultywacji było uruchomienie aeratora napowietrzającego wody jeziora. W poniedziałek 9 września 2013 r. przy nabrzeżu jeziora w okolicy restauracji Przystań aerator został zwodowany i rozpoczął swoją pracę.

Trzecim etapem rekultywacji jest biomanipulacja czyli zarybianie jeziora szczupakiem w celu uporządkowania łańcucha pokarmowego w ekosystemie jeziora. Dzięki temu działaniu zwiększy się populacja ryb drapieżnych a zmniejszy ryb planktonożernych, co w efekcie doprowadzi do wzrostu zawartości tlenu i przejrzystości wody. Partnerami gminy w rekultywacji jeziora byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Polski Związek Wędkarski w Szczecinie oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowogardzie.

Koszt kompleksowej rekultywacji jeziora wyniesie 400 000 zł z czego kwotę w wysokości do 170 700 zł dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Była to bardzo przemyślana inicjatywa promująca wśród dzieci i młodzieży dbałość o specyficzny dar natury, którym są jeziora a bez ryb stają się one martwe.

Anna Narkiewicz