Burmistrz Robert czapla wspiera Ostrzycę
W poniedziałek 11 stycznia w Ratuszu odbyło się noworoczne, chociaż całkowicie robocze, spotkanie burmistrza Roberta Czapli z panią Anną Borowiecką - sołtys Ostrzycy.
Przy okazji spotkania poruszono ważne dla Ostrzycy tematy. Przede wszystkim chodziło o zwiększenie mocy w świetlicy wiejskiej, która prężnie w Ostrzycy działa. Aby spółka Enea mogła zwiększyć moc przesyłu energii elektrycznej na świetlicę, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów i wniosek ze strony właściciela. Właścicielem świetlicy jest Gmina, więc burmistrz dopełnił wszelkich formalności i mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać ze świetlicy.
Dlaczego już w styczniu Pani sołtys martwi się tym, jak świetlica będzie funkcjonować, skoro aktualnie żadne spotkania nie mogą być tam organizowane ze względu na pandemię? Dlatego, że czas oczekiwanie na zwiększenie mocy wynosi od kilku miesięcy do pół roku.
Z funduszu sołeckiego Rada Sołecka zakupiła wentylatory, które mają zimą budynek ogrzewać, a latem mogą chłodzić. Obecnie świetlica jest ogrzewana piecem węglowym, który nie jest zbyt wydajny, a wentylatory nadmuchujące ciepłe powietrze mogłyby wspomóc stary piec.

Budynek świetlicy w Ostrzycy, pomimo iż w środku był remontowany wymaga również remontu zewnętrznego. Obecnie trwają oględziny aby ocenić stan budynku i być może uda się przeprowadzić termomodernizację budynku, co nie tylko poprawiłoby estetykę ale przede wszystkim zwiększyłoby wydajność elementów grzewczych.
W Ostrzycy działa od lat Koło Gospodyń Wiejskich. Panie zajmują się rękodziełem, organizowaniem wydarzeń kulturalnych we wsi, biorą udział w akcjach charytatywnych i wolontariacie. Jak tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, świetlica wiejska w Ostrzycy znowu zacznie tętnić życiem. Będzie można wynająć świetlicę jako miejsce imprezy rodzinnej, będzie można zorganizować wydarzenie wiejskie dla mieszkańców lub po prostu się spotkać. Wszyscy mieszkańcy czekają na to z utęsknieniem.
Kolejnym poruszanym tematem na spotkaniu była stara remiza strażacka. Budynek starej remizy strażackiej, która została przekazana w zarząd Radzie Sołeckiej, jako że druhowie OSP mają swoją nową remizę. W starej remizie znajduje się obecnie magazyn, ale poza funkcją użytkową pełni, ważną dla mieszkańców, funkcję kulturową. Jak pamiętają najstarsi mieszkańcy wsi, stara remiza pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych i prawdopodobnie była wybudowana przez Niemców, którzy mieszkali wówczas na naszych terenach. Mieszkańcom zależy więc aby zachować niszczejący budynek. Są plany aby starą remizę wyremontować, zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem. Obecnie jesteśmy na etapie ustalania czy budynek jest zabytkowy, jeśli tak, potrzebna bezie zgoda na remont konserwatora zabytków – mówi sołtys Anna Borowiecka.

Jeśli uda się zachować starą remizę jako zabytek, będziemy mieli w okolicy przedwojenną „perełkę”.
Pani sołtys podkreśla dobrą współpracę z burmistrzem Robertem Czaplą, dzięki której wieś może się rozwijać. W Ostrzycy jest nowy przystanek z wiatą, naprzeciwko świetlicy wiejskiej jest plac zabaw. Mieszkańcy zorganizowali też sobie miejsce na spotkania na świeżym powietrzu, jest wiata z kostką polbruk pod wiatą, są stoły biesiadne, palenisko, ławeczki, kwietniki. Mieszkańcy wsi są bardzo zgrani i wkładają serce w jej estetykę. Przy okazji rozmowy z redakcją Pani sołtys wspomniała wkład mieszkańców we wspólne mienie - dziękuję mieszkańcom za współpracę w 2020 roku i wykonanie pięknych dekoracji świątecznych.
Życzymy każdemu sołectwu tak zaradnej pani sołtys, żeby wszystkie z 37 sołectw Gminy Nowogard znalazły swoje „perełki” i o nie dbały tak jak mieszkańcy Ostrzycy.

Ewa Brzykcy