KonarzewoW czasie XXIX sesji Rady Miasta, burmistrz Nowogardu zaproponował przyjęcie projektu uchwały, który zmieniał rejonizację szkoły dla dzieci z Konarzewa. Propozycja ta wywołała „burzę" na sali obrad. Radni z opozycji doszukiwali się w tej propozycji próby likwidacji szkół wiejskich. Przekonywali pozostałych radnych do odrzucenia propozycji i proponowali, aby jeszcze raz spotkać się z rodzicami i sołtysem i porozmawiać o tej rejonizacji (wnioskowali o to przede wszystkim radni Kania i Nieradka).
Burmistrz odpowiadając opozycji przypomniał im, że w swojej kampanii wyborczej obiecywał, że nie dopuści do likwidacji szkół wiejskich i tej obietnicy jest i będzie wierny.
Skąd więc ta propozycja?

 

A mianowicie w marcu 2013 roku, grupa rodziców wraz z sołtysem wystosowali list, w którym poprosili o zmianę rejonizacji szkoły ich dzieci. Obecnie do szkoły podstawowej uczęszcza 11 dzieci – 7 do Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie i 4 do Szkoły Podstawowej w Wierzbięcinie. Rodzice dodatkowo argumentowali względami ekonomicznymi wskazując, że ich dzieci mają dalej do szkoły w Wierzbięcinie niż do Nowogardu.
Dla przypomnienia:
Obwody ustalane są obowiązkowo dla szkół podstawowych i gimnazjów publicznych, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Obwód szkoły to zasięg terytorialny danej szkoły, wyznaczony poprzez wskazanie nazwy miejscowości (w miastach nazwy ulic lub ich części) należących do jej obwodu.
Ustalenie granic obwodu danej szkoły następuje już w akcie założycielskim danej szkoły (art. 58 ust. 2 ustawy o systemie oświaty).
Zasadą jest, że obowiązek szkolny powinien być spełniany w szkole (podstawowej, gimnazjum), w obwodzie której dziecko mieszka. Kontrolę nad spełnianiem obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkujące publicznych obwodzie danej szkoły publicznej – sprawuje dyrektor tej szkoły.
Przepisy ustawy o systemie oświaty dopuszczają jednak możliwość spełniania obowiązku szkolnego poza obwodem.
Rodzice mają więc prawo posłać dziecko do tej szkoły, do której chcą i takie mają życzenie. Dyrektor takiej szkoły ma obowiązek kontrolować frekwencję, jak i sprawdzać, czy rodzice posłali swoje dziecko do szkoły.
W świetle przeprowadzonych rozmów przez kierownika Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół w Nowogardzie z dyrektorami szkół w Wierzbięcinie i SP nr 3 w Nowogardzie oraz podczas ostatniego spotkania „włodarza" naszego miasta w sołectwie Konarzewo, gdzie padło pytanie: „Jak długo to jeszcze będzie trwało?", burmistrz Robert Czapla zaproponował zmianę rejonizacji dla dzieci z Konarzewa, dodatkowo poinformował zebranych radnych, że jeżeli chodzi o transport dzieci do i ze szkoły, to obowiązywać będą dotychczasowe zasady – gmina opłacać będzie transport dzieci do szkoły do Nowogardu jak i do Wierzbięcina.
Skąd więc ten atak na osobę burmistrza, że chce spełnić prośbę rodziców?
Efektem ożywionej dyskusji było głosowanie i jego wynik: za propozycją uchwały głosowało 11 radnych, 3 było przeciwnych zmianom, a 4 wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z życzeniem rodziców i sołtysa, dzieci z Konarzewa, będą miały swój obwód szkolny w SP nr 3 w Nowogardzie.

Nie mniej jednak, zgodnie z obowiązującym od 4 września 2013 prawem, nadal będą mogli posyłać swoje dzieci do dowolnie wybranej szkoły.

 

Piotr Suchy