Jak dbać o siebie podczas upałówW ciągu kilku ostatnich dni przekonaliśmy się na włanej skórze jak bardzo dokuczliwa potrafi być upalna pogoda. Właśnie w czasie upałów powinniśmy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez przestrzeganie następujących zasad:

  • noś zawsze nakrycie głowy,
  • odżywiaj się racjonalnie - jedz lekkie posiłki,
  • pij duże ilości wody (najlepiej 3 litry dziennie),
  • nie przebywaj w miejscach szczególnie nasłonecznionych i zawsze używaj środków ochrony przed promieniami o wysokim współczynniku skuteczności,
  • ubieraj się w przewiewne rzeczy najlepiej w jasnym kolorze,
  • zasłaniaj rolety okienne tak, aby utrzymać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń,
  • unikaj skrajnych zmian temperatury,
  • unikaj nadmiernego wysiłu fizycznego.

W czasie upałów jesteśmy szczególnie narażeni na omdlenia, odwodnienie, udar słoneczny oraz oparzenia skóry. O tym jak je rozpoznać oraz jak postępować w chwili wystąpienia objawów opowiedziała magister pielęgniarstwa, specjalista środowiska nauczania i wychowania, prezes Samorządowej Fundacji Opieki Medycznej „Zdrowie” w Nowogardzie pani Lidia Bogus.

Katarzyna Kijana: Jak powinna wyglądać nasza dieta podczas szczególnie upalnych dni?

Lidia Bogus: Przede wszystkim należy zrezygnować z ciężkich, tłustych produktów na rzecz lekkich posiłków, które nie obciążą żołądka. Prawdziwymi sprzymierzeńcami w walce z upałem są warzywa i owoce, których mamy w sezonie letnim pod dostatkiem. Zawierają one dużo wody więc z pewnością ugaszą pragnienie. Bardzo ważne jest również uzupełnianie płynów, ponieważ podczas upałów nasz organizm traci bardzio wiele wody. Każdy z nas powinien wypijać codziennie w okresie upałów 3 litry wody niegazowanej, ponieważ to woda – a nie lubiane napoje gazowane lub słodkie soki – najlepiej gasi pragnienie i jest oczywiście najzdrowsza.

K.K.: Jakie są objawy i jak postępować w przypadku oparzenia słonecznego?

L.B.: Z oparzeniem słonecznym mamy do czynienia wtedy, gdy zbyt długo przebywamy na otwartym słońcu. Objawy oparzenia słonecznego są widoczne gołym okiem – nasza skóra staje się zaczerwieniona, odczuwamy pieczenie i podwyższenie jej temperatury. Niekiedy pojawiają sie dreszcze i ogólne osłabienie. W przypadku oparzeń najlepiej sprawdzają się zimne okłady oraz chłodny prysznic, można zastosować środki dostępne w aptece w postaci pianki lub kremu. Należy pamiętać oczywiście o uzupełnianiu płynów. Jeśli pojawią się niepokojące dodatkowe objawy takie jak dreszcze i widoczne bąble na skórze, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

K.K.: Jakie są objawy i jak należy postępować w przypadku udaru cieplnego?

L.B.: Do udaru cieplnego dochodzi wtedy, gdy zbyt długo przebywamy w zbyt nasłonecznionym miejscu i nasz organizm ulega przegrzaniu. Typowymi objawami są: osłabienie, ból głowy i zawroty głowy, podwyższona temperatura ciała, nudności, dreszcze, przyspieszony puls, może dojść także do utraty przytomności. W przypadku udaru należy przenieść poszkodowanego w zacienione miejsce, stosować chłodne okłady przede wszystkim na kark i głowę oraz podawać płyny. W przypadku utraty przytomności lub braku oddechu należy wezwać pogotowie.

K.K.: Jak należy postępować w przypadku omdlenia?

L.B.: W przypadku omdlenia postępujemy podobnia jak w przypadku udaru cieplnego, należy przenieść poszkodowanego w zacienione miejsce, nogi unosimy do góry, kładziemy zimny okład na czoło, próbujemy nawiązać kontakt poprzez wołanie po imieniu i lekkie poklepanie po policzku. Jeżeli zbyt długo osoba nie dochodzi do siebie, należy wezwać pogotowie.

K.K.: A co w przypadku odwodnienia?

L.B.: W gorące dni jesteśmy szczególnie narażeni na utratę wody, do odwodnienia dochodzi wtedy, gdy zbyt dużo wody tracimy przez szybsze oddychanie, skórę i układ moczowy a nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości płynów. Objawami odwodnienia są: silne pragnienie, suchość śluzówek, mała ilość oddawanego moczu, złe samopoczucie i osłabienie. Dlatego trzeba pamiętać, aby stale uzupełniać poziom płynów w organizmie, najlepiej gdyby była to woda. Szczególnie narażone na odwodnienie są osoby starsze i dzieci, więc należy zadbać, żeby w ciągu dnia przyjmowały dużo płynów.

K.K.: Wspomniała Pani o osobach starszych i dzieciach.

L.B.: Tak, to właśnie dzieci i osoby starsze są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, bardzo szybko tracą wodę więc często ulegają odwodnieniu. Również osoby chorujące na choroby krążeniowe i inne choroby przewlekłe powinny zachować w gorące dni szczególną ostrożność. Od godziny 11 do 15 powinny przebywać w miejscach zacienionych, nie powinny wykonywać żadnych prac obciążających organizm. Należy pamiętać, że szczególnie dzieci i osoby starsze powinny osłaniać głowy przed działaniem promieni słonecznych poprzez noszenie czapek, chustek lub kapeluszy.

Katarzyna Kijana