filmowe poranki


2019/04/13_Osowo_dofinansowanie
W sobotni poranek (13 kwietnia br., o godz. 09.00), zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski, przybył na zaproszenie druhów z OSP Osowo na spotkanie. Obecny był również kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu Jarosław Soborski. Głównym tematem spotkania było omówienie działań związanych z remontem remizy po listopadowym jej pożarze oraz zakup nowego ciężkiego wozu bojowego.

Przypomnijmy, że pożar wybuchł w piątek, 30 listopada 2018 r., w remizie OSP Osowo. Była to bez wątpienia ogromna strata dla druhów, którzy społecznie niosą pomoc innym.

W wyniku pożaru uszkodzony został średni samochód gaśniczy z wyposażeniem, sprzęt ochrony indywidualnej strażaków oraz wyposażenie pomieszczeń garażowych. Jednostka po tym zdarzeniu została wyłączona z udziału w akcjach w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa.

Burmistrz Robert Czapla, który jest również honorowym druhem OSP Osowo, rozpoczął jeszcze w grudniu ur. starania, aby pozyskać dofinansowanie do zakupu nowego wozu bojowego dla strażaków w Osowie.

– Druhowie z OSP Osowo odgrywają niepodważalną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa tym bardziej, że w ich sąsiedztwie znajduje się siedziba R-XXI (Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie) – mówił burmistrz Robert Czapla. - Dlatego tak ważne - moim zdaniem - jest wsparcie finansowe i pomoc strażakom ochotnikom z Osowa w zakupie niezbędnego sprzętu oraz w remoncie ich siedziby.

Podczas spotkania zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski wraz z kierownikiem Jarosławem Soborskim poinformowali druhów, że gmina Nowogard otrzymała dofinansowanie od Marszałka Zachodniopomorskiego w wysokości 84% na zakup nowego wozu strażackiego dla jednostki OSP Osowo. Niewątpliwe jest to zasługa burmistrza Roberta Czapli i jego licznych rozmów z członkami Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisławem Wziątkiem i wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą, zabiegi druhów z Osowa i wsparcie zastępcy burmistrza Krzysztofa Kolibskiego, Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, jego zastępcy oraz Komendanta Gminnego OSP Nowogard Artura Koniora. Wielką pomocą okazał się również kierownik Jarosław Soborski, który nie tylko przygotował całą dokumentację, ale i czuwał, aby nie było żadnych „niespodzianek” po drodze.

To praca właśnie tych osób przyczyniła się do sukcesu – pozyskania dofinansowania do zakupu ciężkiego wozu bojowego, z całym wyposażeniem, dla jednostki OSP w Osowie.

W najbliższym czasie ruszą też prace remontowe w samej remizie. Na tą chwilę niezbędne jest zainstalowanie w ocalałym garażu oświetlenia, podłączenie łączności oraz syreny do zwoływania strażaków w razie alarmu tak, aby można było ją uruchamiać przede wszystkim ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, Wojewódzkich Stanowisk Koordynacji Ratownictwa, Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Ośrodków Ochrony Ludności przy wojewodzie, przez inne służby.

Jest to o tyle ważne, że jednostka OSP Osowo jest wpisana w Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Ponieważ jednostka w wyniku pożaru utraciła wóz strażacki, do momentu otrzymania nowego, będą korzystać z tzw. wozu zastępczego.

Trzymamy kciuki za druhów z Osowa i mamy nadzieję, że z okazji ich 65. lecia istnienia, przypadającego w tym roku, będziemy świętować przekazanie nowego wozu w odnowionej już remizie. (ps)