filmowe poranki


2018/09/10_Swieto_Plonow_2018/1_Dozynki
Przy sprzyjającej aurze, w sobotnie popołudnie (8 września br.), zaczęło się Święto Plonów w gminie Nowogard. Dożynki Gminne 2018 rozpoczęła msza św., którą sprawował w intencji rolników, działkowców, hodowców i mieszkańców naszej gminy ks. Ireneusz Kamionka - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej na osiedlu Bema w Nowogardzie. We mszy wzięli udział m.in.: burmistrz Robert Czapla, zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski, Przewodnicząca Rady Osiedla Renata Piwowarczyk, Przewodnicząca Konwentu Sołtysów Jolanta Bednarek, przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych działkowców, strażacy ochotnicy z Komendantem Gminnym OSP na czele druhem Arturem Koniorem, rolnicy, sołtysi oraz mieszkańcy gminy. Nie zabrakło również przedstawicieli rady Miejskiej w Nowogardzie i ze starostwa. Po mszy wszyscy udali się na plac dożynkowy korowodem, który poprowadziła Kapela Rycha. Korowód był wyjątkowo barwny, jak zwykle przepięknie prezentowały się wieńce dożynkowe, których w sumie było 16.

Już na miejscu rozpoczęły się obrzędy dożynkowe. Sołectwa reprezentowały swoje wieńce, zaś Magdalena Sułkowska, prowadząca ceremoniał, przedstawiała ich symbolikę.

Po tej prezentacji, starości dożynek: Danuta Nowak oraz Łukasz Tracz, przekazali okazały bochen chleba gospodarzowi dożynek Robertowi Czapli Burmistrzowi Nowogardu, który przyjmując dar podziękował rolnikom za ich trud i poświęcenie, a wszystkim mieszkańcom życzył, aby w ich domach, tego najpiękniejszego i najważniejszego wytworu pracy rolników, nigdy nie zabrakło.

Następnie przedstawiciele władz ze starostami dożynek, współorganizatorami i zaproszonymi gośćmi dzielili się symbolicznymi chlebkami z mieszkańcami gminy.

Druga część ceremoniału przebiegał pod kątem nagród za aktywność poszczególnych sołectw czy też osób. A oto wyniki poszczególnych konkursów:

Najładniejsza wieś gminy Nowogard”

I miejsce – Konarzewo (4 tys zł)

II miejsce – Wyszomierz (3 tys zł)

III miejsce – Sikorki (2 tys zł)

Fundatorem nagród był burmistrz Robert Czapla.

Zadbaj o siedlisko bo to twoje środowisko”

I miejsce – Wyszomierz – Lila Staniul (1 tys zł)

II miejsce – Trzechel – Iwona Feliksiak (800 zł)

III miejsce – Wołowiec – Agata Bronka (500 zł)

Fundatorem nagrody za zajęcie 1 miejsca był Celowy Związek Gmin R XXI.

,,Najpiękniejsza rabatka z roślin kwitnących w gminie Nowogard”

I miejsce – rabatka przy ul. Warszawskiej 11 będąca efektem współpracy mieszkańców bloku, zgłoszona przez Panią Iwonę Ziętek (500 zł)

II miejsce – rabatka przy ul. Armii Krajowej 50 wykonywana przez Panie: Sewerynę Kapała oraz Zofię Śniegowską (300 zł)

III miejsce – rabatka przy ul. Józefa Bema 16 wykonywana przez Panie: Bogusławę Szymuś oraz Krystynę Grygiel (200 zł)

VII Igrzyska Sołectw – organizator LZS Gminy Nowogard

I miejsce – Ostrzyca (6 tys zł)

II miejsce – Lestkowo (5 tys zł)

III miejsce – Wojcieszyn (4 tys zł)

IV miejsce – Szczytniki (3 tys zł)

V miejsce – Bieniczki (2 tys zł)

VI miejsc - Karsk (1 tys zł)

Najładniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce - Wojcieszyn

II miejsce - Orzechowo

III miejsce – Grabin

wyróżnienia: Łęgno, Lestkowo, Bieniczki, Sikorki, Błotno, Konarzewo, Zabówko, Orzesze, Maszkowo, Strzelewo,  Rada Osiedla, Wołowiec, Ostrzyca.

Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Następnie scenę przejęli działkowcy, którzy w ramach swego święta okręgowego, nagrodzili odznakami swoich najlepszych przedstawicieli. Po tej części oficjalnej, scenę przejęli artyści.

Pomimo trudności, których doświadczyli w tym roku z powodu suszy rolnicy, ogrodnicy i hodowcy, wieńce dożynkowe były przepiękne i bardzo okazałe. Wszyscy bawili się wyśmienicie przy dobrej muzyce. Jak wieści głoszą, były to najlepsze z dotychczas organizowanych dożynek w gminie Nowogard. Bawiło się z nami ponad 6 tys osób i niech to pozostanie w naszej pamięci, pomimo kilku incydentów, którymi próbowały zakłócić nowogardzkie Święto Plonów, nieodpowiedzialne osoby. (ps)