szkola zmiany 2017 gimnazja podstawowki opinieJak będzie wyglądała nowogardzka oświata?

W związku z wejściem w życie nowej ustawy oświatowej, wprowadzonej przez obecny rząd PIS, Rada Miejska zobowiązana została do dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W związku z tym, że Rada Miejska nie była w stanie przygotować takiej uchwały, wystąpiła do burmistrza aby ten taki projekt przygotował.

Burmistrz, wraz ze swoimi współpracownikami, po przeprowadzeniu analiz, przygotował na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Nowogardzie (8 marca br.) 2 projekty uchwał odnośnie nowej sieci nowogardzkich szkół.

Przypomnijmy, że na terenie naszej gminy funkcjonuje obecnie: 10 szkół podstawowych, 3 gimnazja i 1 liceum.

Poniżej przedstawiam 2 projekty uchwał przygotowanych dla radnych:

  1. Wygaszenie naturalne wszystkich gimnazjów na mocy ustawy z dniem 1 września 2019 r. W przypadku Gimnazjum nr 2, będącego w Zespole Szkół, zostaje ono z dniem 1 września 2019 r. przekształcone na mocy prawa w liceum. Powstaje w ten sposób 10 ośmioklasowych szkół podstawowych, 2 gimnazja (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe). Jest to wariant podstawowy przewidziany przez rząd PIS.

  2. Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum, gimnazjum nr 3 zostaje przekształcone w szkołę podstawową (SP 5) a gimnazjum nr 1 zostaje wygaszone. Powstają w ten sposób 4 ośmioletnie szkoły podstawowe na terenie miejskim i 6 „sześcioletnich” szkół podstawowych na terenie wiejskim, 1 „dwuletnia” szkoła podstawowa (klasy VII –VIII) 2 gimnazja (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe).

Oprócz tych projektów uchwał burmistrz wraz z pracownikami przygotowali także inne warianty dostosowania szkół do nowego ustroju szkolnego, które zostaną przedstawione radnym na sesji w dniu 8 marca:

  1. Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum, gimnazjum nr 3 zostaje przekształcone w szkołę podstawową (SP 5) a gimnazjum nr 1 zostaje włączone do SP 1. Powstają w ten sposób 4 ośmioletnie szkoły podstawowe na terenie miejskim i 6 „sześcioletnich” szkół podstawowych na terenie wiejskim, 1 „dwuletnia” szkoła podstawowa (klasy VII –VIII) 2 gimnazja (do 31 sieprnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe).

  2. Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum, gimnazjum nr 1 zostaje przekształcone w szkołę podstawową (SP 5) a gimnazjum nr 3 zostaje wygaszone. Powstają w ten sposób 4 ośmioletnie szkoły podstawowe na terenie miejskim i 6 „sześcioletnich” szkół podstawowych na terenie wiejskim, 1 „dwuletnia” szkoła podstawowa (klasy VII –VIII) 2 gimnazja (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe).

  3. Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum, gimnazjum nr 1 zostaje przekształcone w szkołę podstawową (SP 5) a gimnazjum nr 3 zostaje włączone do SP 4. Powstają w ten sposób 4 ośmioletnie szkoły podstawowe na terenie miejskim i 6 „sześcioletnich” szkół podstawowych na terenie wiejskim, 1 „dwuletnia” szkoła podstawowa (klasy VII –VIII) 2 gimnazja (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe).

  4. Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum , gimnazjum nr 1 zostaje włączone do SP 1, a gimnazjum nr 3 włączone do SP 4. Powstaje w ten sposób 10 ośmioklasowych szkół podstawowych, 2 gimnazja (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe).

  5. Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum, zaś pozostałe gimnazja zostają przekształcone w szkoły podstawowe (SP 5 i SP 6) – wariant nierealny na nowogardzkie warunki (demografia). Powstaje w ten sposób 12 ośmioklasowych szkół podstawowych, 2 gimnazja (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe),

Burmistrz Robert Czapla nie opowiada się za żadnym z przedstawionych rozwiązań, ponieważ uważa, że mimo, że zmiany w systemie oświaty są potrzebne, to jednak sposób wprowadzenia reformy przez rząd PIS jest niekorzystny dla naszego szkolnictwa. Niemniej jednak Burmistrz zrealizował swój obowiązek, tzn. przygotował możliwe warianty dostosowania sieci szkół w gminie Nowogard do zmienionego systemu oświaty. Już w najbliższą środę (8 marca br.) przekonamy się, którą opcję nowej sieci szkół uchwalą i wprowadzą w życie radni.

Uchwalony projekt zostanie następnie przekazany do zaopiniowania przez Kuratorium Oświaty i związki zawodowe (tworzącym Radę Dialogu Społecznego: OPZZ, NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych). Dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii Kuratorium, Rada Miejska w Nowogardzie będzie mogła podjąć ostateczną uchwałę.

Piotr Suchy