fundacja zdrowiePodczas środowej sesji Rady Miejskiej (1 marca br.) radni ponownie głosowali nad przedstawionymi przez burmistrza Roberta Czaplę kandydaturami do Rady Fundacji „Zdrowie”. A oto sylwetki zaproponowanych przez burmistrza kandydatów:

Kazimierz Lembas – obecny dyrektor nowogardzkiego szpitala, który chyba najlepiej w Nowogardzie zna bolączki służby zdrowia;

Monika Bielej-Nouri – mgr pielęgniarstwa, posiadająca specjalizację w pielęgniarstwie chirurgicznym;

Jolanta Bąk – mgr rehabilitacji ruchowej, która ukończyła studia podyplomowe na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Jednak Rada Miejska i tym razem odrzuciła zaproponowane przez burmistrza kandydatury, bez podania żadnego sensownego uzasadnienia.

Pierwszy raz głosowanie w tej sprawie miało miejsce podczas sesji w dniu 21 grudnia 2016 r. i wtenczas radni odrzucili kandydatów wskazanych przez burmistrza, podejmując próbę przejęcie kompetencji burmistrza przez Radę Miejską. Radni złożyli własny projekt uchwały, dotyczący zmian w statucie Fundacji „Zdrowie”, który umożliwia m.in., aby to sami radni wskazywali kandydatów do rady fundacji, a nie burmistrz. Uchwała została przez radę przyjęta. I tak pojawił się problem, bowiem, aby statut fundacji mógł być zmieniony, potrzebna jest jeszcze zgoda drugiego fundatora, czyli Stowarzyszenia na Rzecz Szpitala w Nowogardzie.

Podczas ostatniej sesji, radni ponownie nie zaakceptowali wskazanych kandydatur twierdząc, że w skład Rady Fundacji powinni być powołani tylko radni, wśród których jest np. obecnie jedna z wykształceniem medycznym (mowa tu oczywiście o byłej pani Prezes Fundacji „Zdrowie” Lidii Bogus z PiR) i jak najbardziej ona by się do Rady nadawała. Padła nawet propozycja, aby każdy klub radnych wskazał swego kandydata, a radni następnie wybiorą 3 z nich. Jak łatwo policzyć to kandydatów byłoby 5, a wiedząc kto ma przewagę w Radzie Miejskiej w Nowogardzie, to nie trzeba jasnowidza, aby wiedzieć jaki będzie wynik głosowania. Radni po raz kolejny próbowali przejąć kompetencje burmistrza, bo statut Fundacji jasno mówi kto wskazuje kandydatów do Rady Fundacji.

Przypomnijmy, że w celu uratowania nowogardzkiego szpitala, w 2004 roku została utworzona Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej „Zdrowie”. Stworzyły ją dwa podmioty: Stowarzyszenie na rzecz Szpitala oraz Gmina Nowogard, której przedstawicielem jest Burmistrz Nowogardu. Fundacja „Zdrowie” miała w swoich celach m.in. wsparcie finansowe szpitala.

Obecnie przewodniczącą Fundacji została wybrana Prezes Zarządu Marta Pińkowska. Radę Fundacji stanowi 5 członków (2 członków mianowanych przez stowarzyszenie oraz 3 powoływanych przez burmistrza w imieniu Gminy). Według statutu fundacji, kandydatów z ramienia Gminy wskazuje i powołuje burmistrz Nowogardu, a Rada Miejska jedynie opiniuje wskazane kandydatury.
Jak pokazują fakty, radni z koalicji PiR – PiS- PSL – WN chcieliby całkowicie przejąć kompetencje burmistrza, nawet w kwestii doboru kandydatów do Rady Fundacji.

W chwili obecnej Gmina nie ma swych kandydatów w Radzie. W tym miejscu rodzi się więc pytanie:jak długo ten pat będzie jeszcze istniał? Zdaniem burmistrza - Kandydaci są wskazani i jeżeli radni ich odrzucaj, to albo mają konkretne zarzuty do tych osób albo jest to próba blokowania działalności samej Fundacji i jej Zarządu? Czy nie jest to przypadkiem próba upolitycznienia Rady Fundacji, a przez to utrudnienie jej działalności?

Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej "Zdrowie" – jej celem jest ochrona i promocja zdrowia na terenie Gminy Nowogard. Kształtowanie aktywnych postaw prozdrowotnych w społeczności lokalnej, poprzez wspieranie rozwoju profilaktyki i promocji zdrowia.

W tym roku planowane są m.in.:

1. W sferze profilaktyki onkologicznej: badania Raka Prostaty
Program skierowany jest do mężczyzn po 40 roku życia z obszaru Gminy Nowogard.
Planowana liczba odbiorców: 50 mężczyzn.

2. Prelekcje z edukacji prozdrowotnej w zakresie promowania zdrowego trybu życia
Działania edukacyjne przewidziane są do końca grudnia 2017r. poprzez organizację 1 prelekcji w miesiącu. Prelekcje odbywać się będą we współpracy z Biblioteką Miejską w Nowogardzie. Tematyka spotkań skupiona wokół polityki prozdrowotnej.
Tematyka spotkań każdorazowo będzie na bieżąco podawana do publicznej wiadomości.

3. Szkolenia/warsztaty z udzielania pierwszej pomocy skierowane do lokalnej społeczności
Kluczowy a zarazem innowacyjny program jaki zrealizuje Fundacja w 2017 r. będą praktyczne zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, mającej kluczowe znaczenie podczas nagłych zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu.
Cykl szkoleń skierowany jest do lokalnej społeczności z terenu Gminy Nowogard.

4. Spotkania dotyczące prawidłowego żywienia skierowane do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Nowogard – temat przewodni otyłość i anoreksja.
Pierwsze spotkanie poświęcone tematyce otyłości odbędzie się w I półroczu 2017, zaś drugie poświęcone anoreksji w II półroczu 2017 r.

5. Szczepienia przeciwko grypie skierowane do mieszkańców gminy Nowogard, dla osób w wieku 50+
Termin realizacji zadania: od września 2017 r. do grudnia 2017r.

6. Akcje na rzecz promocji i ochrony zdrowia – m. in. festyny zdrowotne, imprezy okolicznościowe.

7. Stała współpraca z organizacjami pozarządowymi m.in. z diabetykami czy z Lila-Róż przy równego rodzaju akcjach promujących zdrowy tryb życia itp.

Fundacja także jako organizacja pożytku publicznego co roku pozyskuje środki z 1 % podatku PIT.
Za rok 2015 kwota ta wyniosła ponad 14.267 zł i kwotę tę w całości przekazano ją na rzecz szpitala w Nowogardzie.

Piotr Suchy