2015/09/14_kanalizacja_ponownie
Na prośbę mieszkańców, powracamy do tematu pozyskanych przez burmistrza funduszy na kanalizację deszczową i dotychczas wykonanych prac w tym zakresie. W ostatnim czasie gmina Nowogard pozyskała wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007-2013 na kwotę 268.683,23 zł. Pieniądze te stanowią refundację poniesionych w latach 2011-2012 kosztów na realizację inwestycji - likwidację sieci ogólnospławnej obrębie Pl. Szarych Szeregów oraz ulic Wyszyńskiego i Stolarskiej. Dodatkowo wybudowano kanalizację deszczową w ul. Promenada.

Sieć kanalizacyjna Nowogardu w większości pochodzi sprzed II wojny światowej. Była to przede wszystkim kanalizacja burzowa, która w żaden sposób nie była przystosowana do pełnienia obecnej roli sieci ściekowej i sanitarnej.

Poniemiecka sieć kanalizacyjna wybudowana została z cegieł czyli jest to zwykła betonówka, na którą w sposób destruktywny działa chemia zawarta w dzisiejszych ściekach sanitarnych. Powoduje ona kruszenie materiału, który pod ciśnieniem wody deszczowej ulegał wyrwaniu i wydostaniu się ścieków poza obręb kanałów. W latach 60-tych XX wieku rozpoczęto pierwsze prace związane z przebudową tego stanu rzeczy, który trwa po dzień dzisiejszy z przerwami. Największy problem istniał jednak zawsze na terenach wokół jeziora, które leżą niżej niż część zabudowana naszego miasta. Budowa sieci kanalizacyjnej, nawarstwienie materiału skalnego i odpadów organicznych doprowadzało do zmniejszenia średnicy kanałów, a przez to ich przepustowości. Dodatkowo duży i nagły opad deszczu powodował, że wody zalewały kanalizację ściekową, podnosiły ciśnienie wewnątrz kanałów i doprowadzały do wydostania się ścieków na zewnątrz i zalewania terenów powyżej włazów. Taką sytuację mieliśmy kiedyś przy placu Szarych Szeregów, gdzie kanałami spływały ścieki z ulic Kowalskiej, Stolarskiej, Wyszyńskiego, Blacharskiej i Szarych Szeregów, i tu się wszystkie kumulowały, i w dni deszczowe wypływały, zalewając tereny wokół boiska i ogródka jordanowskiego.

Dlatego już na początku swej pierwszej kadencji (2010 – 2014) burmistrz Robert Czapla postanowił ten stan rzeczy zmienić i rozpoczął prace związane z porządkowaniem kanalizacji deszczowej w rejonie jeziora. Budowa placu rekreacyjno-sportowego nad jeziorem, dała początek budowie nowej kanalizacji deszczowej, obejmującej plac Szarych Szeregów i ulice Blacharską oraz Wyszyńskiego. Prace tam się jednak nie zakończyły, lecz prowadzono dalsze prace w pasie przyjeziornym, oddzielając kanalizację ogólnospławną na sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Położono nowe rury z wykorzystaniem metody krakingu, polegającej na wprowadzeniu w istniejący przewód nowej rury, o odpowiedniej średnicy, niezależnie większej czy mniejszej od średnicy kanału istniejącego. Ogólnie za ponad 2,5 miliona złotych, w latach 2011-2014 został zmodernizowany odcinek od placu Szarych Szeregów do końca murów przy ul. Osiedlowej, ul. Promenady, ul. Wojska Polskiego oraz ulice: Blacharska, Stolarska i Wyszyńskiego. Dokonano rozdzielenia dotychczasowej sieci na deszczową i sanitarną w okolicach „Okrąglaka” i przy „Przystani”. Na wymienionych odcinkach położono nowe rury o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo już na wymienionym odcinku kanałów deszczowych zainstalowano separatory koalescencyjne lamelowe z auto-zamknięciem zintegrowanym z osadnikiem.

Prace te wykonywane były systematycznie, w miarę możliwości finansowych Gminy Nowogard i pozyskiwanych funduszy ze źródeł zewnętrznych, np. 29 listopada 2013 roku Gmina Nowogard uzyskała wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w postaci preferencyjnej pożyczki na kwotę 78.363,18 zł, umarzalnej w 30%, która została wykorzystana na realizację jednego z etapów przebudowy istniejącej sieci wodnokanalizacyjnej nad jeziorem.

Prace te będą kontynuowane dalej, choćby nawet i przez kolejne 10 lat, bo o wymianę prosi się prawie cała sieć wodnokanalizacyjna w mieście. Na realizację czeka już kolejny etap przebudowy sieci, która biegnie wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego w kierunku nowogardzkiego jeziora. W znaczny sposób ograniczy to dostawanie się ścieków do jeziora i wybijanie ich w okolichach „Okrąglaka”.

Niestety tych wykonanych dotychczas prac nie widać, tak jak nowych chodników, placów zabaw, czy wyremontowanych świetlic, bo skrywa je ziemia. Jednak efekt dotychczasowych działań w tym kierunku i wygospodarowanych przez burmistrza Nowogardu środków z czasem przyniesie widoczne skutki w postaci znacznej czystości naszego jeziora, jego okolic i samego miasta.

Piotr Suchy