dozynki 2014 148Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej na osiedlu Bema rozpoczęła tegoroczne dożynki gminne. Uroczystej celebrze przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Ireneusz Kamionka, który na początku swej homilii powiedział: „Jestem bardzo wdzięczny organizatorom dożynek, że na tegoroczne miejsce obchodów tego święta, wybrane zostało osiedle Bema. Były osoby, które od jakiegoś czasu podważały sensowność organizacji dożynek na naszym osiedlu, ale to osiedle, wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku, było stawiane dla pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR), czyli dla ludzi pracujących i związanych z ziemią. Dziś mieszkają tu w większości ich dzieci i wnuki, ale za pracę ich rodziców i dziadków należą się podziękowania. Przez dziewiętnaście lat, jak jestem tu proboszczem, nie pamiętano o nich, a dziś się w końcu doczekaliśmy. Osiedle ożyło. Dożynki zmobilizowały mieszkańców osiedla do przygotowań. Na każdym kroku widać posprzątane obejścia bloków, wykoszoną trawę i posprzątane chodniki. Dożynki gminne zjednoczyły tutejszą wspólnotę”.

2014/09/08_dozynki_os_bema/msza

Po mszy, wszyscy uczestnicy udali się w kolorowym korowodzie, na czele której w wozie zaprzężonym w dwa konie jechali: ksiądz proboszcz Ireneusz Kamionka, burmistrz Robert Czapla i Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie Antoni Bielida. Po dotarciu na plac dożynkowy oraz prezentacji przyniesionych wieńców, burmistrz Nowogardu został zaproszony na scenę wraz ze swym zastępcą Krzysztofem Kolibskim, Przewodniczącym Antonim Bielidą i współorganizatorem dożynek Renatą Piwowarczyk, Przewodniczącą Rady osiedla Bema, gdzie po odśpiewanym hymnie państwowym, nastąpiło przywitanie wszystkich, którzy przybyli na dożynki gminne.

2014/09/08_dozynki_os_bema/korowod_wience

Po przywitaniu miała miejsce niespodzianka. Po wypowiedzeniu przez burmistrza formuły: Dożynki w Nowogardzie 2014 uważam za otwarte”, wypuszczone zostały w niebo dwa gołębie. 

2014/09/08_dozynki_os_bema/chleb

Starości tegorocznych dożynek (wyróżnieni rolnicy z gminy Nowogard) Marian Białczak z Orzechowa i Renata Mielczarek z Olchowa wnieśli bochen chleba, który upieczony został z tegorocznych zbóż i wręczyli go gospodarzowi dożynek burmistrzowi Nowogardu, który powiedział: Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi[...]. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy dziś o naszych rolnikach, bowiem chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas wszystkich podstawą bytu[...]. 

Szanowni Państwo! Nasze wsie pięknieją z roku na rok[...]. Sądzę, że wprowadzony fundusz sołecki także przyczynił się do poprawy wizerunku naszych sołectw[...]. Tak jak wieś stara się dobrze gospodarować funduszem sołeckim, tak my w gminie budżetem, który ciągle wzbogacam środkami zewnętrznymi pozyskanymi z Unii Europejskiej, z budżetu państwa i innych źródeł krajowych. Staram się bardzo zmieniać nasze miasto i gminę nadrabiając zapóźnienia z lat minionych. Od początku tej kadencji samorządowej realizuję priorytetowe zadania. Tylko w bieżącym roku rozbudowano świetlicę wiejską w Orzechowie i Świerczewie. Wykonano nowy dach świetlicy w Wierzchach, kapitalnie wyremontowano świetlicę w Żabówku, świetlica w Miętnie będzie wyposażona w sanitariaty, a w Strzelewie gruntownie wyremontowana i lada dzień przekazana mieszkańcom. W latach poprzednich przeprowadziliśmy remont świetlic w: Sikorkach, Jarchlinie, Słajsinie, Długołęce, Trzechlu, Czermnicy, Ostrzycy, Lestowie, Olchowie, Szczytnikach, Wojcieszynie, Wołowcu i Dąbrowie. W roku bieżącym oddaliśmy do użytku cztery nowe place zabaw: w Karsku, Łęgnie, Sąpolnicy i Słajsinie. Plac zabaw w Slajsinie jest wspólną inwestycją gminy z Celowym Związkiem Gmin–R-XXI. W latach wcześniejszych wybudowaliśmy plac zabaw w Kulicach, Szczytnikach, Żabowie, Strzelewie, w Długołęce i Orzechowie (w ramach programu radosna szkoła) oraz rozbudowaliśmy plac w Ostrzycy. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa na 4 siłownie na otwartym powietrzu. Dwie z nich: w Długołęce i Maszkowie powstaną jeszcze w tym roku. W celu poprawy bezpieczeństwa wspólnie z samorządem województwa wykonaliśmy chodniki w miejscowości Błotno, niedługo taka inwestycja zostanie wykonana w Karsku, a w latach następnych w Warnkowie. Wykonano również oświetlenie solarne w Żabówku i już na dniach przystępujemy do budowania oświetlenia w Kulicach. Systematycznie wykonywane są remonty w placówkach oświatowych. W bieżącym roku wykonano remonty w szkole podstawowej w Żabowie oraz Strzelewie. Dzięki pracy skazanych, którzy wykonują szereg prac porządkowo-pielęgnacyjnych pięknieją nasze wioski. Bardzo dużą wagę przywiązuję również do wspierania działań kulturalnych i sportowych na terenie wiejskim. Stąd liczne spartakiady i festyny. Niemal w każdy weekend w naszych sołectwach organizowane są imprezy, czasami po 2 lub 3 jednocześnie. Nasza wieś żyje i bardzo prężnie się rozwija.

Szanowni Państwo! Lista osiągnięć Gminy jest długa, długa jest też lista potrzeb i oczekiwań jej mieszkańców. Zapewniam, że zdaję sobie z tego sprawę i sukcesywnie oraz systematycznie będę dążyć do rozwoju i unowocześniania naszej gminy.

Drodzy Rolnicy! Na koniec jeszcze raz dziękuję za bochen chleba z tegorocznych zbiorów, którym tak pięknie mnie przywitano. Serdeczne podziękowania składam osobom, instytucjom, przedsiębiorcom oraz w szczególności Radzie Osiedla nr 3 w Nowogardzie za organizację tegorocznego Święta Plonów, księdzu proboszczowi Ireneuszowi Kamionce za celebrowanie mszy świętej dziękczynnej. Państwu życzę udanego świętowania. Bawmy się i radujmy! 

 

Następnie głos zabrał radny Sejmiku Wojewódzkiego Dariusz Wieczorek, który złożył wszystkim rolnikom najserdeczniejsze życzenia oraz pogratulował organizatorom przygotowania święta rolników, którego nie powstydziłoby się nawet województwo.

Część oficjalną zakończyło tradycyjne dzielenie się chlebem. Dożynki to również okazja, by nagrodzić sołectwa i ludzi związanych ze wsią. Rozstrzygnięto więc następujące konkursy: „Najładniejsza wieś gminy Nowogard” (I miejsce Maszkowo, II miejsce Sąpolnica, III miejsce Dąbrowa), „Zadbaj o siedlisko, bo to Twoje środowisko”(I miejsce Jan Kozłowski z Sąpolnicy, II miejsce Kazimierz Bąk z Krasnołęki, III miejsce Renata Kaczmarek z Karska, wyróżnienie: Piotr Brodzki z Błotna i Zbigniew Florkowski z Dąbrowy), „Najładniejszy wieniec dożynkowy” (I miejsce Sąpolnica, II miejsce osiedle Bema, III miejsce Szczytniki) i po raz pierwszy zorganizowany konkurs na „Najładniejszą dekorację dożynkową” (I miejsce osiedle Bema, II miejsce Maszkowo, III miejsce Sąpolnica). Związek R-XXI przyznał także swoją nagrodę (1000 zł dla Jana Kozłowskiego za najpiękniejsze gospodarstwo), a Ludowe Zespoły Sportowe (LZS) wręczyły nagrody pieniężne sołectwom, które zajęły miejsca od I do VI w Olimpiadzie Sołectw Gminy Nowogard 2014, których LZS były organizatorem (I miejsce Szczytniki, II miejsce Sąpolnica , III miejsce Wojcieszyn, IV miejsce Kulice, V miejsce Karsk, VI miejsce Ostrzyca). 

2014/09/08_dozynki_os_bema/konkursy/

Po tej części rozpoczęły się występy artystyczne. Swoje umiejętności zaprezentowały zespoły ludowe działające przy Nowogardzkim Domu Kultury, a po nich swój czas na scenie miały gwiazdy tegorocznych dożynek. Wybuchy śmiechu wzbudził swym występem kabaret „Ciach” z Zielonej Góry (obchodzący XX-lecie swej działalności artystycznej), który z tej okazji przypomniał swoje najlepsze skecze. Wiele radości wywołał zespół „Mig”, zaś półtoragodzinny występ „Brathanków”, porwał uczestników dożynek do zabawy i tańca bez względu na wiek. Nie zabrakło również największego utworu zespołu „Czerwone korale”, który muzycy wykonali wraz z publicznością. Do białego rana przygrywał zaś zespół „Avanti”. 

 

 2014/09/08_dozynki_os_bema/gwiazdy

O nowogardzkich dożynkach pisała nawet prasa zamiejscowa: „TYSIĄCE OSÓB NA DOŻYNKACH W NOWOGARDZIE! Gminne dożynki w Nowogardzie odbyły się na osiedlu Bema (...) Organizatorzy zadbali o atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na dużej scenie pojawił się znany zespół „Mig”, popularny kabaret „Ciach” a gwiazdą wieczoru był zespół „Brathanki”. Nie zabrakło również stoisk przygotowanych przez sołectwa oraz małego zoo, które wzbogacone o zwierzęta z gospodarstw rolnych cieszyło się dużym zainteresowaniem”

2014/09/08_dozynki_os_bema/atrakcje

Tegoroczne dożynki, według mieszkańców Nowogardu i gości, to bardzo udana impreza, choć nie zabrakło i małego zgrzytu na samym początku. Dożynki to przede wszystkim święto dziękczynne za plony ciężkiej pracy rolników, a nie polityczne. Żadna partia polityczna działająca na terenie naszej gminy, nie postawiła swoich banerów oraz nie rozdawała ulotek wyborczych. Znalazł się jednak jeden malkontent. Na dożynkach postanowił zaistnieć pewien „klub”, który chciał zakłócić święto rolników, stojąc z banerami. Jedyny efekt jaki osiągnęli to frustracja ludzi, którzy organizatorów tego zamieszania, z całym ich zapleczem, kulturalnie wyprosili. Warto w tym miejscu zacytować zdanie o tej akcji, jaką wyrazili członkowie kabaretu „Ciach”: „Jak widzimy, wy też macie swój kabaret”.

Drodzy Rolnicy, jeszcze raz przyjmijcie życzenia burmistrza: „Życzę Wam godnych warunków do życia i pracy. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym".

dozynki 2014 244

Piotr Suchy