18 Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami" Nowogard 2014 

oraz Międzynarodowe Warsztaty ARTeria

Młodzież z ARTErii przejęła oficjalnie miasto z rąk burmistrza Nowogardu

W dniach od 4 do 13 lipca br., w ramach Fetsiwalu „Lato z Muzami”, miały miejsce Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne „ARTeria”, w których uczestniczyła młodzież z Trójstronnej Wymiany Młodzieży Polsko–Niemiecko-Łotewskiej, która z rąk burmistrza Roberta Czapli otrzymała klucze do miasta i na te warsztatowe dni przejęli miasto w „kulturalne” władanie. Nowogard został nieoficjalną stolicą kultury na Pomorzu Zachodnim.

klucze2 klucze3

W sumie w ARTErii brało udział 147 osób, które spotykały się na pograniczu języków i kultur mając okazję poznać różnorodność postrzegania świata, nawiązać nowe przyjaźnie i poprowadzić wspólny dialog w języku sztuki. W tym roku młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach: wokalnych, instrumentalnych, teatralnych, tanecznych, malarskich, bębniarskich oraz tańca z ogniem. W czasie trwania warsztatów nasze miasto odwiedziło wiele artystycznych dusz, między innymi: Ania Szarmach, Paweł Rozmarynowski, Kuba Fiszer, Damian Kurasz, którzy razem z Edytą Baryliszyn-Turowską oraz Tomaszem Lewandowskim, prowadząc uczestników przez świat muzycznych pejzaży: śpiewu oraz instrumentów. Malownicze spojrzenie Floriana Kohuta pomagało odnaleźć harmonię barw i półcieni - wkomponować się w warsztatowy obraz, tworząc fantazyjną perspektywę. Paulina Teresa Lenart ukazała młodzieży abstrakcyjną, teatralną przestrzeń, w której najmniejszy ruch i gest mają ogromne znaczenie. Taniec, to siła która może porwać, uczestnicy co dnia wpadali w towarzyski wir razem z Mikołajem Kubiakiem oraz Marcinem Zawiślakiem oraz zanurzali się w nutę współczesności razem z Elizą Hołubowską. Dzięki Leszkowi Wiszniewskiemu poznali szeroką gamę emocji – na afrykańskich bębnach djembe wystukując rytm swoich serc i czując tętno grupy. Ci, w których buzował wulkan energii, każdego wieczora mieli okazję wziąć udział w warsztatach tańca z ogniem, a zapał ten rozniecała w nich Aleksandra Olszewska.

Goście z Niemiec, tworzący w plenerze, na pytanie o komunikację odpowiadali, że najlepiej dogadywali się w „języku malarskim”.

arteria01 arteria2
arteria3 arteria4
arteria5 arteria17

12.07.2014

Występem Ani Szarmach, instruktorki warsztatów wokalnych odbywających się w ramach Trójstronnej Wymiany Młodzieży Polsko-Niemiecko-Łotewskiej oraz „ARTerii”, zakończył się koncert młodych artystów trenujących podczas tych warsztatów (wokalistyka, instrumenty muzyczne, bębny).

muzycznie07 Anna Szarmach i koncert 1
muzycznie19 muzycznie20

Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami"

09.07.2014

Dyskusja o osobowości i osobliwości Philipa Seymoura Hoffmana zainaugurowała serię spotkań z aktorami, twórcami i znawcami filmu. W spotkaniu wzięli udział: Rafał Stanowski, Piotr Kletkowski oraz Wojciech Solarz. Była to rozmowa o aktorze wybitnym, który nie odgrywał swoich ról, ale się w nie wcielał.

seymur01 seymur03

10.07.2014

Filmowa Młoda Polska, Wojciech Solarz Off i niekończące się rozmowy, spotkanie z Sebastianem Stankiewiczem oraz dyskusja - Piotra Kletowskiego, Rafała Stanowskiego, Krzysztofa Spóra i Jarosława Florczaka - wokół nieśmiertelności Kubricka. Nowogardzka publika nie po raz pierwszy udowodniła, że jest za „pan brat” ze sztuką filmową.

filmowa mloda polska filmowa mloda polska 1

11.07

Jane Jackson ze swoją grupą gospel wystąpiła podczas Festiwalu Muzyki Filmu Malarstwa „Lato z Muzami”. Artystka - wraz ze swoim zespołem – przyjechała z Wielkiej Brytanii. W przerwach pomiędzy utworami usłyszeliśmy ciekawą opowieść ojca Reya, a o gościach opowiadał pastor Cezary Komisarz.

Jane Jackson1 Jane Jackson2

W czasie inauguracji "Lata z Muzami" miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej "Liście". Jej autorką jest Dominika Odrowąż - graficzka, fotografka i malarka, kurator pleneru malarskiego, który towarzyszył festiwalowi. (Wystawę oglądać można w dolnym holu NDK).

Nowogard gości na festiwalu Wojtka Smarzowskiego, który podczas otwarcia Festiwalu „Lato z Muzami” odebrał z rąk burmistrza Nowogardu honorowego Laura Cisowego za dokonania reżyserskie.

Podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" zagrali dla nas m.in.: Wood&Brass Band z Goleniowa, Kukułeczka z Łotwy oraz kapela góralska Tekla Klebetnica.

festiwal0413 festiwal0448
otwarcie1 otwarcie3

12.07.2014

Projekcja filmu: „Pod mocnym aniołem” oraz spotkanie z reż. Wojciechem Smarzowskim, Jackiem Rzehakiem - producentem i Adam Lewandowski – autorem filmu dokumentalnego „Pod mocnym Smarzolem”. Pytania o alkoholizm, o emocje jakie towarzyszyły pracy nad filmem poruszającym tego rodzaju tematykę, o strategię marketingową i wiele innych padło podczas spotkania z gościem festiwalu „Lato z Muzami”, Wojtkiem Smarzowskim. Spotkanie odbyło się po projekcji filmu „Pod mocnym aniołem”, która zgromadziła w sali widowiskowej NDK wielu fanów twórczości reżysera, który w Nowogardzie otrzymał honorowy Laur Cisowy za dokonania reżyserskie. Gośćmi spotkania byli także Jacek Rzehak, producent „Pod mocnym aniołem” i Adam Lewandowski, który na planie tego filmu nakręcił dokumentalny „Pod mocnym Smarzolem”.

Smarzowski Smarzowski2

Projekcja filmu „Adieu” i spotkanie z autorami filmu

„Adieu” to film krótkometrażowy z serii „kina dla dorosłych”, który widzowie zobaczyli podczas projekcji w kinie „Orzeł”. Po seansie – spotkanie z twórcami: Krzysztofem Kuźnickim  i Anią Wiśniewską – ze Stowarzyszenia KAMERA, scenarzystami oraz aktorami – słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wcielili się w główne role.

adieu1 adieu2

Wojciech Solarz Show

Niewątpliwą atrakcja tego dnia był monodram w wykonaniu Wojciecha Solarza oparty jest na tekście Michała Walczaka. Wojciech Solarz wcielił się w rolę bohatera, Pana Rekonstruktora, który potrafi przenosić się w czasie. Na zlecenie może odtworzyć szczegóły każdej sytuacji, która zdarzyła się sto, pięćset czy tysiąc lat temu. Jest ciągle w trasie. Węszy pod Grunwaldem, biega nago nad Biebrzą, rozmawia z duchami bohaterów narodowych, śpi pod mostem Kierbedzia. Bierze udział w rekonstrukcjach bitew albo wczuwa się w osobę Jerzego Waldorffa na Powązkach. Stanowi połączenie detektywa, szamana i poszukiwacza Świętego Graala. Odkrywa to, co dotąd było zakryte. Ujawnia przed widzem historie, o jakich nikomu się nie śniło. Wskrzesza dawne obyczaje, zapomniane języki i wojny. Odsłania najboleśniejsze polskie traumy, rozdrapuje ukryte rany. Przed nimi nic się nie ukryje. Nie istnieją dla niego żadne wątpliwości, zagadki. Kobiety go kochają, mężczyźni mu zazdroszczą, dzikie zwierzęta ustępują mu z drogi .Jednym słowem "Ten show jest dla ciebie. Czujesz się źle w naszych czasach? Przenieś się do innych." To nie było tylko show historyczny. Rekonstruktor udzielił wielu indywidualnych porad praktycznych na przyszłość. Uczył na przykład, jak zabezpieczyć się na wypadek wojny, jak zapalniczką rozpalić ognisko i jak na starość zachować młodość.

Solarz1 Solarz2
Solarz3 s009  

Najmłodsi

W samo południe 9 lipca br., ruszyły projekcje podczas tegorocznego Festiwalu „Lato z Muzami”. Najmłodsi mieli okazję obejrzeć m.in. bajkę „Pan Peabody i Sherman”. 10 lipca dzieci razem  z małą kapucynką wkroczyły w świat Amazonii, zaś 11 lipca czekały na nie prehistoryczne dinozaury. Po seansach - niezwykłe niespodzianki – a zabawę animowali nietypowi goście, którzy po filmach zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Dla każdego znalazło się coś słodkiego, a później Plac Wolności zamienił się w plac zabaw.

najmlodsi1 najmlodsi2

Konkurs na komiks

Terapia filmowa", komiks autorstwa Krzysztofa Skory zwyciężył w Konkursie na Krótką Formę Komiksową o Tematyce Filmowej. Konkurs odbywa się w ramach Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami" Nowogard 2014. Prace nadesłane na konkurs oceniło jury w składzie: Rafał Stanowski, dziennikarz i krytyk filmowy; Dominika Odrowąż, graficzka i fotografka oraz Monika Marach, specjalista do spraw promocji i organizacji imprez w NDK oraz szef kina Orzeł. Drugie miejsce zajął komiks pt. „Film maluje życie” autorstwa Oskara Kowalskiego, a trzecie miejsce zdobyła Natalia Walerzak za komiks pt. „Mariusz i extra winda”. Wręczenie nagród - skutera dla zwycięzcy konkursu, tabletu dla laureata drugiego miejsca i odtwarzacza MP4 za miejsce III - odbyło się podczas koncertu kończącego „Lato z Muzami", 13 lipca 2014.

festi0370 komiks02

13.07.2014 Ostatni dzień 18 Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami" Nowogard 2014

W ostatnim dniu festiwalowym, widzowie mieli okazję zobaczyć, w sekcji „The Best of...Polska” film pt. „Chcę żyć”, a o 16.00 w sali kinowej NDK miał miejsce specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Był bunt”, który jest obrazem wstrząsających wydarzeń, do jakich doszło po ogłoszeniu amnestii w Polsce w 1989 roku. Ówczesne złagodzenie kar nie objęło dużej grupy więźniów, którzy z nadzieją obserwowali zachodzące w kraju przemiany. Liczyli oni na amnestię, którą w PRL-u ogłaszano zwykle przy okazji świąt państwowych z powodu przepełnienia zakładów karnych. Doszło wówczas do krwawych zamieszek w Czarnem, Nowogardzie i Goleniowie.

Film wywołał 1,5 godzinną dyskusję twórców filmu Małgorzaty Kozery i Łukasza Bluszcza oraz bohaterów filmu z publicznością, która wypełniła sale kinowa do ostatniego miejsca. Film stał się okazją powrócenia pamięcią do tamtych wydarzeń z lat 89, które wielu z mieszkańców pamięta i do zadumy nad tym, jak nasze miasto wówczas wyglądało.

O 19.30 miało miejsce oficjalne zamknięcie Festiwalu: otwarcie wystawy poplenerowej i powarsztatowej, zamknięcie warsztatów ARTeria, Pleneru Malarskiego...oraz wręczenie nagród Festiwalu. Młodzież oddała klucz do miasta (z wielką niechęcią), a burmistrz Nowogardu ogłosił uroczyste zamknięcie 18 Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami" Nowogard 2014 i zaprosił za rok na kolejną edycje festiwalu w Nowogardzie.

zakonczenie1 zakończenie4
zakończenie3 zakończenie2
   

opr. Piotr Suchy

zdj. Martyna Kawa (NDK), Piotr Suchy (UM)


2014/07/16_festiwal/festiwal