strefa0813 sierpnia 2013 r. ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmujące m.in. utworzenie Podstrefy Nowogard. 2 października 2013 r. Rozporządzenie uprawomocniło się, a tym samym, blisko 3-letnie starania Gminy Nowogard o utworzenie na naszym terenie podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostały oficjalnie potwierdzone przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej.

Sam proces utworzenia podstrefy był długi i wymagał dużych nakładów pracy. W prasie lokalnej pojawiały się nieprzychylne komentarze i artykuły, które wieściły wszem i wobec, że podstrefy w Nowogardzie nie ma i nie będzie. Sporo czasu zajmowało prostowanie tych informacji. 

Jednak była to dla Gminy Nowogard, jak i dla Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli, sprawa priorytetowa.

W sierpniu 2010 Rada Miejska w Nowogardzie wyraziła zgodę na utworzenie podstrefy będącej częścią Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zaś nieruchomości ją stanowiące, należące do Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy (ANR) w Szczecinie, miały zostać przekazane Gminie Nowogard za „symboliczną złotówkę”. Niestety, ANR odmówiła przekazania działek, proponując w zamian sprzedaż ich Gminie Nowogard, „po cenach rynkowych”. Szacunkowy koszt tych działek wynosi ok. 20 milionów złotych. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że na takie posunięcie Gminy Nowogard zwyczajnie nie było stać. Gdy tylko okazało się, że ANR nie przekaże Gminie działek za symboliczną opłatę, wypracowano w październiku 2011 r. nowy plan tzw. „trzeciej drogi” – uzyskania zgody właściciela nieruchomości na „włączenie” (nie sprzedaż czy też przekazanie) nieruchomości do Strefy. W listopadzie 2011 r. ANR w Szczecinie wyraziła zgodę na objęcie przedmiotowych nieruchomości statusem podstrefy, następnie Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego pozytywnie zaopiniował wniosek Gminy Nowogard o jej stworzenie.

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, dopiero w grudniu 2011 r. stosowny wniosek został złożony w siedzibie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a następnie włączony do projektu Rozporządzenia Rady Ministrów. Niestety, zmiana Rozporządzenia w sprawie utworzenie podstrefy utknęła w miejscu ze względu na znany od dłuższego czasu i nagłaśniany przez media sprzeciw ówczesnego Ministra Finansów Jacka Rostowskiego co do zasadności istnienia stref ekonomicznych w Polsce i ich funkcjonowania do 2026 r. Na ostateczne rozstrzygnięcie Gmina Nowogard musiała poczekać do sierpnia 2013 r.

Formalne utworzenie podstrefy to dopiero początek drogi. W dalszym ciągu to ciężka praca, obejmująca przygotowanie terenu dla inwestorów, jak i sukcesywne ich pozyskiwanie. Aktualnie trwają prace nad budową drogi dojazdowej wraz z kanalizacją deszczową do terenu podstrefy, gdyż obecnie istniejąca nie spełnia wielu niezbędnych parametrów.

Planowana droga, o długości ponad 1 km, będzie miała nawierzchnię asfaltową, przeznaczoną dla samochodów ciężarowych (inny materiał, wzmocniona podbudowa, szerokość drogi
dostosowana do gabarytów poruszających się po niej samochodów) oraz chodnik z kostki betonowej. Na chwilę obecną projekty techniczne są opracowane, przygotowywane są projekty podziałów nieruchomości (pod zbiornik- gromadzący wody opadowe, zaprojektowany jako zbiornik chłonno- odparowujący) oraz przede wszystkim toczy się postępowanie środowiskowe, ponieważ planowane położenie drogi, może mieć potencjalnie oddziaływanie na środowisko. W efekcie czego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) nakazała sporządzenie analizy fauny i flory, na terenie objętym inwestycją. W projekcie ujęto również uzbrojenie drogi w kanalizację deszczową, przewidziano też pas techniczny, biegnący wzdłuż drogi, w który będzie możliwość pociągnięcia instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej. Projekt przewiduje wybudowanie drogi z wjazdem i wyjazdem od strony Wojcieszyna, aby mieszkańcy pobliskiego osiedla Bema, którzy mogliby obawiać się wzmożonego ruchu pojazdów ciężkich w pobliżu ich miejsca zamieszkania, nie odczuwali dyskomfortu z powodu istnienia nowogardzkiej podstrefy. Na końcu drogi przewiduje się budowę placu manewrowego, do swobodnego zawracania samochodów dostawczych. Gdyby podstrefa została powiększona o kolejne obszary, projekt umożliwia obsługę komunikacyjną tychże terenów. Planowany termin przygotowania dokumentacji to październik 2014 r.

Gmina Nowogard brała również udział rozmowach z operatorami mediów: ENEA (energia elektryczna – uzyskano promesę na dostawę energii), PGNiG (gaz – otrzymano zapewnienie, że każdy inwestor może liczyć na podłączenie gazu zgodnie z własnym zapotrzebowaniem) oraz PUWiS (kanalizacja sanitarna i sieć wodociągowa - uzbrojenie terenu inwestycyjnego zgodnie z zatwierdzonym przez Radę Miejską wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych gminy Nowogard.

W chwili obecnej trwa podział nieruchomości i rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestowaniem w Gminie Nowogard.

Gmina Nowogard opracowała Przewodniki dla Inwestorów, w formie papierowej i elektronicznej, w czterech wersjach językowych – polskiej, angielskiej, niemieckiej i duńskiej. W najbliższym czasie, na terenie nowogardzkiej podstrefy, zostanie umieszczona tablica informacyjna, której celem jest zainteresowanie terenem potencjalnych inwestorów. W przygotowaniu jest nowa odsłona strony internetowej Gminy Nowogard, poświeconej tylko i wyłącznie ofercie inwestycyjnej naszej gminy. Strona przygotowywana jest we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA w Warszawie. 

Oczywiście, jest to praca obliczona na lata, trzeba jasno przyznać, że w przypadku wielu stref ekonomicznych, od decyzji o jej utworzeniu do wprowadzenia pierwszego inwestora mija średnio 3 lata. Jest to spowodowane regulacjami w prawie krajowym, które w znacznym stopniu wydłużają proces inwestycyjny w kraju. Widać to choćby na przykładzie procedury budowy drogi dojazdowej – w przypadku samej dokumentacji termin jej wykonania może wydłużyć się nawet do 1,5 roku. Sam przedsiębiorca również stoi przed nie lada wyzwaniem - uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń (w tym środowiskowych), przygotowanie dokumentacji technicznej, uzyskanie pozwolenia na budowę, podział nieruchomości, w końcu budowa obiektów - to proces trwający niejednokrotnie nawet 2 lata.

Jednak znaczące kroki zostały już poczynione, a efekty tych działań zobaczymy już wkrótce.

Wypowiedź Pani Małgorzaty Saar – kierownik Biura Wspierania Przedsiębiorczości Centrum Obsługi Importerów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie: Współpraca pomiędzy Centrum a Gminą Nowogard została nawiązana w grudniu 2011 r. i od razu była rzeczowa, kończąc się pierwszym dużym sukcesem - udało się wspólnie pozyskać dla Gminy Inwestora z Holandii, który po wielu spotkaniach i negocjacjach zdecydował się zostać w Nowogardzie i rozpocząć proces inwestycyjny w Gminie - dało to na pewno pozytywny impuls dla jej rozwoju i sygnał dla innych inwestorów - Nowogard to miejsce, gdzie można z powodzeniem zainwestować swój kapitał i rozwijać swoją działalność. Myślę, że mogę polecić wszystkim zainteresowanym otwarciem działalności gospodarczej w Nowogardzie to miejsce, które jest otwarte na inwestorów i gotowe do współpracy - Nowogard na Was oczekuje!

Wypowiedź Pana Andrzeja Kaila – Dyrektora Marketingu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: Od samego początku współpracy z Gminą Nowogard patrzymy z uznaniem, jak sprawnie udaje się samorządowi pracować nad całym procesem pozyskiwania inwestorów dla Gminy. Tym bardziej, że organizacja strefy ekonomicznej to dla większości gmin rzecz zupełnie nowa - można powiedzieć, że jest to praca połączona z nauką.

Nie jest to łatwe i wymaga dużego zaangażowania oraz środków finansowych, bo konkurencja nie śpi, a prawo i zasady inwestowania są dosyć zmienne.  Jest to również proces wyjątkowo czasochłonny i wymagający cierpliwości. Jednak jestem przekonany, że samorząd da sobie z tym wszystkim radę i niedługo skorzysta na tym cała społeczność Gminy Nowogard. 

2014/07/07_strefa