Ponieważ w prasie lokalnej, jak i powiatowej, pojawiło sie ogłoszenie Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie Sp. z o.o., które rozpowszechnia nieprawdziwe informacje. Członkowie delegacji, która reprezentowała mieszkańców Nowogardu w czasie rozmów w NFZ oraz członkowie grupy społecznej, wystosowali wspólne oświadczenie następującej treści:

IMG 0008W związku z opublikowaniem przez Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o. informacji, w sprawie rzekomych ustaleń, które miały miejsce podczas spotkania w Narodowym Funduszu Zdrowia w Szczecinie, w dniu 30 czerwca br., odnośnie punktu rehabilitacji w Nowogardzie oświadczamy, że informacje te mijają się z prawdą i nie są zgodne z protokołem z rozmowy, która miała wówczas miejsce. W czasie wspomnianego spotkania, na którym mieszkańców Nowogardu reprezentowała delegacja w składzie: Jolanta Bąk – właściciel Gabinetu Rehabilitacji i Fizjoterapii w Nowogardzie, Robert Czapla - Burmistrz Nowogardu, Jerzy Jabłoński – członek Rady Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie oraz Kazimierz Lembas – dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie i zarazem radny Rady Powiatu w Goleniowie, burmistrz zaproponował, aby goleniowskie „podmioty, które wygrały zrzekły się części kontraktu. Propozycja dobrowolnej rezygnacji przez podmioty wygrane z części kontraktu na rzecz podmiotu w Nowogardzie podyktowana jest prośbami mieszkańców Nowogardu (…). Zwrócił się też z prośbą do Starosty Goleniowskiego o „wsparcie dotyczące zrzeczenia się części kontraktu. Burmistrz wskazał, iż przystanie na propozycję zrzeczenia się części kontraktu wpłynie na lepsze postrzeganie władz (powiatowych), a kwota przeznaczona na rehabilitację w części na Nowogard nie jest warta konfliktowania się, natomiast pozytywna decyzja zapewni szacunek mieszkańców gmin(...). (na podst. protokołu spotkania). Za rozważeniem i przyjęciem tej propozycji wnioskowała cała nowogardzka delegacja.

Ponadto, po spotkaniu w NFZ, w krótkiej rozmowie z burmistrzem Nowogardu, Starosta Goleniowski Tomasz Stanisławski zgodził się przemyśleć zaproponowaną przez nowogardzką stronę propozycję (przeniesienia cesji usług rehabilitacyjnych części nowogardzkiej na nowogardzki podmiot). Jednak w czasie ustalonej wówczas na środę (2 lipca br.), i odbytej w tym terminie telefonicznej rozmowie z burmistrzem Nowogardu, Starosta oświadczył, że Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o. będzie świadczyło dla mieszkańców Nowogardu usługi rehabilitacyjne i nie zgodził się „oddać części nowogardzkiego kontraktu” ani na rzecz pani Jolanty Bąk, ani na rzecz nowogardzkiego szpitala, co jasno wskazuje na intencje Starosty wobec Nowogardu i jego mieszkańców.

Tak więc, rozpowszechniane przez utworzone przez powiat Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie informacje odnośnie rzekomych ustaleń, które miały miejsce podczas spotkania w Narodowym Funduszu Zdrowia w Szczecinie, w dniu 30 czerwca br., wprowadzają w błąd opinię publiczną i wywołują niepokój wśród dotychczasowych pacjentów Gabinetu Rehabilitacji i Fizjoterapii Pani Jolanty Bąk oraz mieszkańców Nowogardu.

Nie może być tak, aby powołana na majątku powiatu i korzystająca z dobrodziejstwa jego budżetu, a więc pieniędzy nas wszystkich, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie, niszczyła inne podmioty gospodarcze działające na rzecz ochrony zdrowia w powiecie. A skarbnik powiatu - główny księgowy jego budżetu, jako funkcjonariusz publiczny był jednocześnie Przewodniczącym Rady Nadzorczej tej spółki. Ponadto, Starosta Goleniowski podjął decyzję wbrew stanowisku Rady Powiatu, które zostało przedstawione i przyjęte uchwałą na sesji w dniu 26.06.2014 r.

Powiat to nie tylko Goleniów, o czym najwidoczniej Starosta Goleniowski zapomniał. W innych powiatach usługi rehabilitacyjne mogą być, bez najmniejszych problemów, świadczone przez różne gabinety i to w różnych miejscowościach, tylko dziwnym trafem, Powiat Goleniowski te usługi ma ulokowane w samym Goleniowie.

I my się na to nie zgadzamy!!!

Oświadczenie podpisali:

 Jolanta Bąk - Właścicielka Gabinetu Rehabilitacji i Fizykoterapii w Nowogardzie

Mieczysław Cedro - Prezes Nowogardzkiego Forum Organizacji Pozarządowych

Eugeniusz Tworek -  Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Nowogard

Robert Czapla - Burmistrz Nowogardu

Kazimierz Lembas - Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie, Radny Rady Powiatu w Goleniowie 

Jerzy Jabłoński - Członek Rady Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie

 

W dniu 1 lipca br., również grupa społeczna, reprezentująca mieszkańców miasta i gminy Nowogard przesłała do Tomasza Stanisławskiego Starosty Powiatu Goleniów prośbę, o przywrócenie w Nowogardzie refundowanych przez NFZ świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. A oto treść tego pisma:

Tomasz Stanisławski - Starosta Powiatu Goleniowskiego

ul. Dworcowa 1, 72-100 Goleniów

002Grupa społeczna reprezentująca mieszkańców miasta i gminy Nowogard, zawiązana w związku z negatywnym rozstrzygnięciem oferty Gabinetu Rehabilitacji i Fizykoterapii Pani Jolanty Bąk w Nowogardzie, złożyła w NFZ w geście protestu społecznego listy z imiennymi podpisami 3254 mieszkańców Nowogardu. Pani Julita Jaśkiewicz, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego NFZ za pośrednictwem rzecznika prasowego NFZ w Szczecinie, Małgorzaty Koszur ,zapewniła protestujących przed gmachem NFZ w Szczecinie mieszkańców Nowogardu w dniu 16-06-2014, w obecności TVP Szczecin ,że w Nowogardzie będzie od 01-07-2014 funkcjonował Gabinet Rehabilitacji i Fizykoterapii. Potraktowaliśmy zapewnienia NFZ, jako wiarygodną deklarację na podstawie której, zostało wyciszone lawinowe niezadowolenie mieszkańców gminy Nowogard i gmin ościennych, których mieszkańcy korzystali ze świadczeń Gabinetu Rehabilitacji i Fizykoterapii Pani Jolanty Bąk. NFZ nie dotrzymał złożonej publicznie deklaracji. Do dzisiejszego dnia, tj. 30 czerwca 2014r., nie otrzymaliśmy również odpowiedzi z NFZ w Szczecinie na naszą petycję. Od dnia 01-07-2014r., mieszkańcy Nowogardu nie mają możliwości korzystania ze świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Takie postępowanie czynników odpowiedzialnych za zapewnienie gwarantowanej nam przez konstytucję RP opieki medycznej, skutecznie pozbawia dostępności do świadczeń, znaczną część mieszkańców powiatu goleniowskiego. Dojazd pacjentów z dysfunkcjami zdrowotnymi do Goleniowa, drastycznie obniża możliwości skorzystania z dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, powodując utratę bezpieczeństwa zdrowotnego.

W świetle tych działań, które zostały podjęte przez decydentów, gwarantowany przez RP dostęp do świadczeń zdrowotnych w tym zakresie, staje się fikcją! Pozbawianie ludzi chorych należnej im opieki medycznej, bądź ograniczanie jej zakresu nie znajduje zrozumienia w instytucjach oraz wśród osób odpowiedzialnych za godny poziom życia osób chorych. Jest to działanie na szkodę społeczeństwa i powoduje wzrost niepokoju społecznego wynikającego z obawy, że w założeniach polityki zdrowotnej naszego państwa są ważniejsze priorytety niż dobro chorego. Jest nam wiadomo, że podjęcie decyzji o udostępnieniu świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej na terenie Nowogardu w szeroko rozumianym interesie około 35 tys. mieszkańców powiatu goleniowskiego, jest w gestii pana Starosty. W związku z powyższym, zwracamy się do Pana o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

W przypadku nie spełnienia naszej prośby, może dojść do nie kontrolowanych protestów mieszkańców Nowogardu i okolic.

Korespondencję proszę kierować na adres:

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard

Ul. Wojska Polskiego 7

72-200 Nowogard  

Pod listem podpisali się: Eugeniusz Tworek, Zygmunt Knasiak, Maria Knasiak, Zofia Ardan, Ewa Żytko, Grażyna Kwiecień, Danuta Rogozińsk, Józef Olender.

2014/07/04_oswiadczenie_nfz

Ruch społeczny informuje również, że od poniedziałku (7 lipca br.) będzie zbierał podpisy pod protestem, skierowanym do Starosty Goleniowskiego. Na prośbe ruchu, każdy może pobrać listy do podpisu z naszej strony, przy pomocy tego linku. Listy z podpisami prosimy dostarczać do siedziby Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przy ul. Wojska Polskiego 7 (przyszpitalne ambulatorium).

opr. Piotr Suchy