Wśród nas są ludzie skromni, o czystym sercu,
niedostrzegalni, mali, ale wielkiego ducha
Oni właśnie czynią nasze życie pięknym,
bo mają w sobie najlepsze cechy ludzkie:
dobroć, prostotę, ufność....

plakat marsz3ab

Czwartek 8 maja br., był okazją, aby tym wszystkim osobom podziękować, zaznaczyć ich obecność, pokazać ich pozytywny wizerunek, przełamać stereotypy, zmniejszyć dystans, oswoić strach przed innością, niepełnosprawnością i dotknąć siebie nawzajem. Stworzona została okazja, do pokazania się w publicznym miejscu, ale okazję nie bez przyczyny.

Wszystko zaczęło się o godzinie 9.00, gdy z ulicy Poniatowskiego ruszył głośny, radosny i kolorowy pochód. W tłumie uczestników nie zabrakło burmistrza Roberta Czapli, radnych, kierownika nowogardzkiego OPS Teresy Skibskiej. 

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych - to święto zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku, obchodzone corocznie 5 maja w całej Europie jako Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce obchodzony jako Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To podwójne święto stało się właśnie powodem zorganizowania obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych po raz pierwszy w Nowogardzie, z zaproszonymi do udziału placówkami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, z placówkami oświatowymi, kulturalnymi, z przedstawicieli władz i licznymi wolontariuszami, którzy przyłączyli się do akcji.

Organizatorem Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Nowogardzie było Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych „Serduszko” przy wsparciu Dariusza Wacławka, pod patronatem: Burmistrza Nowogardu, Starosty Goleniowskiego i Wójta Gminy Osina.

Organizując Dzień Godności chcemy podkreślić sprzeciw wobec dyskryminacji, zaznaczyć równouprawnienie, a manifestujemy to poprzez pokazanie pozytywnego wizerunku człowieka niepełnosprawnego, który tak samo się bawi, cieszy, płacze i kocha, poprzez zwrócenie uwagi na bariery napotykane na co dzień przez osoby niepełnosprawne, ale nie tylko przez osoby niepełnosprawne, muszę tu również dodać i przez ich opiekunów, którym sama jestem. Wychodząc barwnym pochodem na ulice Nowogardu staramy się poruszyć serca i sumienia środowisk opiniotwórczych, kształtować opinię społeczną w kierunku akceptacji i postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych, bo ciągle jeszcze nie zwraca się uwagi na ich bezradność i bezsilność, ciągle jeszcze dla wielu są tylko obciążeniem. Pomimo, iż w Polsce w ostatnim czasie wiele zmieniło się na lepsze w sytuacji osób niepełnosprawnych, jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Nie ma jeszcze prawidłowych, kompleksowych i systemowych rozwiązań. Mamy nadzieję, że szybko będą postępowały zmiany w tej sprawie.

Bo przecież osoby niepełnosprawne są integralną częścią społeczeństwa. Zrozumiałe jest więc to, iż chcemy przeżywać ten Dzień wspólnie z nimi i zaznaczyć ich obecność wśród nas, wśród naszej społeczności. To nie jest inny świat, które istnieje obok nas, czasami niezauważalnie. Tylko ludzie, którzy żyją obok nas, obok siebie, czasami zamknięci w swoim świecie, w domu , w czterech ścianach i nie wchodzący w wzajemne relacje. Chcemy to zmieniać. Czy nam się to uda? Czas pokaże...” - mówiła Dorota Banach Prezes Stowarzyszenia.

Organizacja Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych nie byłaby możliwa, gdyby nie sponsorzy i anonimowi darczyńcy, wśród których byli: CELOWY ZWIĄZEK GMIN RXXI, LODOS, PIZZERIA NEPTUN, Piekarnia Saturn, NOWOGARDZKI DOM KULTURY, FIRMA ADAM FEDEŃCZAK, PAŃSTWO WIESIA I JUREK FURMAŃCZYKOWIE, POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE, PAN TADEUSZ BANACHOMSKI, PAWEŁ LEWIŃSKI, ANNA I SEBASTIAN FURMAŃCZYKOWIE, GEO-GIS PROJEKT, PUWIS NOWOGARD, SKLEP INTER MARCHE, ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH NOWOGARD, NADLEŚNICTWO NOWOGARD, PRACOWNICY BANKU PEKAO SA, JAN JÓZEF BĄK, PANI OLA I PIOTR FILIPIAK, IREANA I WIESŁAW JUSZCZYK.

2014/05/09_dzien_godnosci

opr. Piotr Suchy (na podst. materiałów nadesłanych)

zdj. Anna Narkiewicz, Piotr Suchy