Sokoły na nowogardzkim kąpielisku.
Jezioro Nowogardzkie jest miejscem bytowania wielu gatunków ptactwa wodnego. Przez cały rok nad jeziorem obserwować można łabędzie, kaczki krzyżówki, łyski a także mewy. Te ostatnie szczególnie upodobały sobie drewniany pomost przy plaży. Pomimo, iż ptactwo wodne jest nieodzownym elementem plaż i kąpielisk, jednak wyraźnie widocznie ślady ich obecności nie zachęcają do spacerowania po zanieczyszczonym pomoście. Ponadto ptasie odchody są źródłem infekcji, w szczególności jeśli wcześniejsze żerowanie odbywało się np. na wysypiskach śmieci. Aby zapobiec takim sytuacjom, po zasięgnięciu opinii ornitologa p. Marka Heisera, podjęto próbę odstraszenia mew wykorzystując w tym celu makiety ptaków drapieżnych – w tym przypadku sokoła wędrownego. Naturalnej wielkości sylwetki sokołów zostały zamontowane w 2 miejscach przy pomoście w celu spowodowania niechęci i strachu innych ptaków do przebywania w pobliżu drapieżników. Umiejscowienie makiet będzie co jakiś czas zmieniane aby zapewnić skuteczność odstraszania.

Z problemem uciążliwych ptaków boryka się wiele miejscowości. Istnieje też kilka metod odstraszania i płoszenia ptaków, np. przy wykorzystaniu sokolników – metoda kosztowna i wymagająca zatrudnienia wyszkolonego sokolnika z prawdziwym drapieżnikiem. Istnieją także  metody akustyczne, które wykorzystują systemy nagłaśniające imitują odgłosy ptaków drapieżnych czy też hukowe, które jednak są nie do przyjęcia w terenie zabudowanym.

Zastosowana na nowogardzkiej plaży metoda odstraszania przy użyciu ptaków drapieżnych jest jedną z najtańszych (koszt zakupu i montażu makiet wyniósł 300 zł), najmniej uciążliwych dla okolicznych mieszkańców a jednocześnie uważaną za dość skuteczną.

wydział GKMiOŚ